Hétindító – 22. hét

Idén is van május 31.

Üdvözletem Kollégák! Idén is elérkezett ez a hét! A beszámolók letétbe helyezése és a hozzá kapcsolódó bevallások határideje a héten lesz esedékes (május 31-ig), de nézzük át, hogy pontosan mire is kell figyelni! A múlt heti hétindítóban alaposan számba vettük a beszámoló készítéssel kapcsolatos kérdéseket, így most inkább az adózástechnikai kérdéseket igyekszem érinteni.

Esedékes bevallások:

  • 1529 bevallás és 1529-A adatszolgáltatás, a társasági adóról, a hitelintézeti járadékról, az energiaellátók jövedelemadójáról, a hitelintézetek különadójáról, az innovációs járulékról, illetve a szakképzési hozzájárulásról.
  • 1543 EVA bevallás az egyszerűsített vállalkozói adóról, az egyéni vállalkozó járulékairól, valamint az általános forgalmi adóról, a szakképzési hozzájárulásról, továbbá a társasági adókötelezettségről, adatszolgáltatásról és az osztalék utáni adót kiváltó adóról, innovációs járulék előlegről és járulékról (azzal, hogy a kettős könyvvitelt választó vagy azt kötelezően alkalmazandó EVA alany május 31-ig kötelezett a bevallásra, a bevételi nyilvántartást vezetőknél ez a határidő február 25. volt).
  • 1571 bevallás a tevékenységét 2015. évben megszüntető, átalakulással megszűnő adózók, a kisadózó vállalkozások tételes adóját vagy a kisvállalati adót 2015. évben vagy 2016. évtől választó, valamint az egyszerűsített vállalkozói adót 2016. évtől választó adózók részére (jelen esetben ez a más adónem hatálya alá áttérők esetében releváns).
  • 15KIVA bevallás a kisvállalati adóról.
  • 1649 bevallás az első ízben kötelezetté válók innovációs járulékelőlegéről.
  • 1594 reklámadó bevallás.

Apropó innovációs járulék! Gondot okozhat, ahol a cég “kinövi” a mikro- vagy kisvállalkozás kategóriát, ezért nagyon fontos év végén – a zárási munkálatok végzése során – erre is vetni egy pillantást ott és ahol ez “gyanús” lehet. Irányadó jogszabályunk a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (Kkv. tv.).

Civil szervezeteknél figyelemmel kell lenni arra, hogy társasági adóbevallás helyett lehetőség van TAONY nyilatkozatot tenni (ez a társasági adóbevallást helyettesítő nyilatkozat) azokban az esetekben, amikor az adott civil szervezet nem végzett vállalkozási tevékenységet! Ugyanakkor nem győzöm hangsúlyozni, hogyha a könyvelő a saját ügyfélkapuján nyújtja be, akkor fontos dokumentálni is azt, ha máshogy nem, akkor a szervezet vezetője által aláírt nyilatkozat formájában. Mindezek ellenére én továbbra is a nullás társasági adóbevallás benyújtását szorgalmazom a későbbi problémák elkerülése végett!

Civil szervezeteknél nem szabad elfeledkezni – természetesen ott és ahol ez releváns – a 08-as járulékbevallás benyújtásáról, ha az a reprezentációs keret túllépése miatt szükséges. Ezek a tételek a májusi 08-as bevallásba kerülve, június 12-ig kell, hogy benyújtásra kerüljenek.

Azon civil szervezetek, amelyek 2014-ben NAV 1%-os támogatásban részesültek, azok a 14KOZ nyomtatványt ne felejtsék el benyújtani! Támogatás hiányában viszont a nyomtatványt benyújtani nem kell! A nyomtatvány maga a támogatás elszámolása, így nagyon fontos részletesen és pontosan kitölteni a tételeket. Nem elhanyagolható, hogy mindezt a könyvelésben és egyéb analitikában – főleg ott, ahol jellemző a tartalékolás vagy egyik évről a másikra áthúzódó finanszírozási időszakról van szó – is le kell követni, nem megfeledkezve az ezen a jogcímen keletkező elhatárolási kötelezettségről!

És, ha mindez nem lenne elegendő, akkor a civileknél biztosan jelentkezik a 1156-os statisztika, de egyre másra érkeznek statisztikai felkérések normál cégek esetében is.

A beszámolókészítés során dokumentáljunk mindent, ami szükséges! Továbbra is javaslom a könyvelői teljességi nyilatkozatot, a „főbb adatok mérlegkészítéskor” elnevezésű nyomtatványt – vagy valami hasonlót -, hogy tudatában legyenek az ügyfelek a saját felelősségükkel is!  Fontos dokumentálni azt is, ha bármely okból a beszámoló nem tud határidőre elkészülni!

Bár – már unásig ismételtem – talán mégsem hiába való:

  • Ahol releváns, javasoljuk a jegyzett tőke emelést eredménytartalékból (hiszen a beszámoló erre hat hónapig alkalmas évközi beszámoló nélkül);
  • végezzünk az egyes adónemek összehasonlításával gazdaságossági számításokat, hogy mely adózási mód mellett mekkora adóterheléssel kell számolni;
  • ne felejtsük el az agrárkamarai bevallást, a NEBIH bevallást, és persze
  • az egyes cégek sajátos bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségeit sem!

Még egy kis kitartás, aztán a habos kávé helyett jöhet a jeges kávé a medence parton, a jól megérdemelt pihenésünk közben. Az ügyfélkapu szelleme legyen velünk!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM