A környezetkímélő gépkocsik négy közteher alóli „mentesülésének” jogszabályi alapjai és azok magyarázata – Dr. Kovács Attila

Mely típusú gépjárműveket és mely időponttól érinti a mentességi szabályok változása?

A környezetkímélő gépkocsik négy közteher alóli „mentesülésének” jogszabályi alapjai és azok magyarázata - Dr. Kovács Attila

A közlekedési jogszabályok alkalmazásában mely gépjárművek tartoznak környezetkímélő gépkocsik körébe?

A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2. § – 2024. szeptember 1-jétől hatályos – (6) bekezdése alapján

  • a tisztán elektromos gépkocsi (hajtáslánca legalább egy elektromos energiatároló eszközt, elektromos áram átalakító egységet, és olyan elektromos gépet tartalmaz, amely a gépkocsi meghajtására szolgáló tárolt elektromos energiát mechanikai energiává alakítja és a gépkocsi meghajtásához más erőforrással nem rendelkezik [5E környezetvédelmi osztály]), és
  • a nulla emissziós gépkocsi (rendeltetésszerű használata során nem bocsát ki az e rendeletben szabályozott légszennyező anyagot [5Z környezetvédelmi osztály])

minősül környezetkímélő gépkocsinak, ezen járműkategória alatt – az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet fogalmainak összevetéseként – a személygépkocsi, az autóbusz és a kisteher-gépkocsi értendő. A közlekedési igazgatási hatóság a környezetkímélő gépkocsira világoszöld alapszínű, különleges rendszámtáblát ad ki, ezen rendszámtábla kiadását a közúti járműnyilvántartásban és a forgalmi engedélyben jelölni kell.

A KöHÉM rendelet alkalmazásában 2024. augusztus 31-ig a külső (plug-in) töltésű hibrid elektromos gépkocsi (5P környezetvédelmi osztály), illetve a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi (5N környezetvédelmi osztály) is környezetkímélő gépkocsinak minősült.

A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet – 2024. szeptember 1-jétől beiktatott, hatályos – 120/I. §-a – átmeneti időre, legfeljebb 2026. november 30-ig – biztosítja a 2024. augusztus 31-ig világoszöld alapszínű, különleges rendszámtáblával ellátott plug-in töltésű hibrid elektromos gépkocsival, illetve növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsival közúti forgalomban való közlekedés lehetőségét. Azaz, említett időpontig nem kell a hivatkozott plug-in, illetve növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsik rendszámtábláját cseréltetni, illetve hatósági okmányait módosítatni.

Környezetkímélő gépkocsik az adójogszabályok alkalmazásában

Gépjármű- és cégautóadó

A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (Gjt.) alapján mentes a gépjárműadó alól a környezetkímélő gépkocsi [5. § g) pont], illetve a cégautóadó hatálya a környezetkímélő – az Szja tv. szerinti – személygépkocsira nem terjed ki [17/A. § (1) bekezdés].

A Gjt. alkalmazásában – 2024. december 31-ig – környezetkímélő gépkocsinak [18. § 9. pont] a KöHÉM rendelet 2015. július 1-jén hatályos 2. § (6) bekezdése szerinti környezetkímélő gépkocsi minősült. Mindez azt jelentette, hogy a 2024. december 31. előtt Magyarországon (gépjárműadó-kötelezettség keletkezéséhez) forgalomba helyezett, míg (cégautóadó-kötelezettség keletkezéséhez) hatósági nyilvántartásban nem magánszemély tulajdonosi jogállása mellett bejegyezett, vagy az Szja tv., illetve az Szt. szerint elszámolt költséggel érintett plug-in töltésű hibrid elektromos (5P), illetve növelt hatótávolságú hibrid elektromos (5N) gépkocsi – függetlenül a rendszámtábla alapszínétől –

  • mentesült a gépjárműadó megfizetése alól, illetőleg
  • nem tartozott a cégautóadó hatálya alá.

(A KöHÉM rendelet 5. melléklet II. pont táblázatban „5” környezetvédelmi osztály jelzés alá sorolt tiszta gázüzemű meghajtású, illetőleg hibrid (elektromos- és Otto-/Dízel-motorral is ellátott) hajtású gépjárművek korábban sem minősültek a Gjt. alkalmazásában környezetkímélő gépkocsiknak, ezért az általános szabályok szerint adóztak a két adónemben.)

A Gjt. alkalmazásában – 2025. január 1-jétől – környezetkímélő gépkocsinak [18. 9. pont] a KöHÉM rendelet 2024. szeptember 1-jén hatályos 2. § (6) bekezdése szerinti környezetkímélő gépkocsi – azaz, tisztán elektromos (5E), nulla emissziós (5Z) gépjármű – tekintendő. Ebből és a Gjt. 19/D. § (1) bekezdése összevetéséből következően azon plug-in töltésű hibrid elektromos (5P), illetve növelt hatótávolságú hibrid elektromos (5N) gépkocsik után, amelyeket 2024. december 31-én és azt követően helyeznek forgalomba, vagy/és jegyeznek be nem magánszemély tulajdonosi jogállása mellett a hatósági nyilvántartásba, a gépjárműadót a 2025. január 1-jétől kezdődő évre, a cégautóadót pedig a 2025. január 1-jétől kezdődő hónapokra meg kell fizetni.

Átmeneti időszakra – 2026. december 31-ig – nem kell adót fizetni

Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2024. évi LV. törvény (Mód. tv.) a Gjt. 19/D. § (1) bekezdéseként – 2024. november 29-ei hatálybalépéssel – átmeneti rendelkezést iktatott be. E jogszabályhely alapján a 2025. január 1-je előtt 5P, illetve 5N környezetvédelmi osztály jelzésű gépkocsiként forgalomba helyezett, vagy hatósági nyilvántartásba bejegyzett gépjárművek után – a Gjt. 2024. december 31-én hatályos rendelkezései kötelező alkalmazásaként – 2026. december 31-ig nem kell gépjárműadót és cégautóadót fizetni.

Hivatkozott plug-in töltésű hibrid elektromos (5P), illetve növelt hatótávolságú hibrid elektromos (5N) gépkocsik – az átmeneti rendelkezés erejénél fogva – mentesek a gépjárműadó megfizetése alól, illetve nem tartoznak a cégautóadó tárgyi hatálya alá. Előbbi adónem esetében függetlenül attól, hogy 2024. szeptember 1. és 2026. december 1. közötti időszakban a tulajdonos vagy az üzembentartó személye változik.

Vagyonszerzési illeték

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) rendelkezései alapján az illetékkötelezettség a gépjármű tulajdonjogának, illetve vagyoni értékű jogának (témánkat illetően üzembentartói jog alapítása) megszerzése okán, a szerzés jogcímétől – ingyenesen (öröklés, ajándékozás), ellenérték (visszteher) fejében – függően keletkezik.

Az Itv. 26. § (1) bekezdés w) pontja szerint mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól a Gjt. szerinti környezetkímélő gépkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának a megszerzése.

2024. december 31-ig

Az Itv. alkalmazásában – 2024. december 31-ig – a Gjt. szerinti, azaz a KöHÉM rendelet 2015. július 1-jén hatályos 2. § (6) bekezdésében meghatározott tisztán elektromos gépkocsi (5E), nulla emissziós gépkocsi (5Z), külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (5P) és növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi (5N) minősült környezetkímélő gépkocsinak. Mindez azt eredményezte, hogy a 2024. szeptember 1. és 2024. december 31. közötti időszakban – a tisztán elektromos gépkocsi (5E) és a nulla emissziós gépkocsi (5Z) mellett – a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (5P), illetve a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi (5N) az Itv. alkalmazásában környezetkímélő gépkocsik minősült. Így az utóbbiak tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának ellenérték fejében való megszerzése mentes volt az illeték fizetése alól.

2025. január 1-jétől

Az Itv. alkalmazásában – 2025. január 1-jétől – a Gjt. szerinti környezetkímélő gépkocsinak csak a tisztán elektromos gépkocsi (5E), illetve a nulla emissziós gépkocsi (5Z) tekintendő. Ezen szabályozás egyik joghatásaként 2025. január 1-jén és azt követően a plug-in töltésű hibrid elektromos gépkocsi (5P), illetve a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi (5N) – amelyek az Itv. alkalmazásában már nem környezetkímélő gépkocsik – tulajdonjogának, illetőleg vagyoni értékű jogának ellenérték fejében való megszerzése illetékfizetési kötelezettséget eredményez a vagyonszerző számára.

Fentiektől függetlenül, a környezetkímélő gépkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogként üzembentartói jogának

  • az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), túlélő házastársa, illetve testvére általi ingyenes,
  • az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), házastársa, illetve testvére általi, továbbá a házastársi vagyonközösség megszüntetéséből származó ingyenes, és
  • az egyenes ági rokonok (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is) egymás közötti vagyonátruházásából, házastársak egymás közötti vagyonátruházásából, a házastársi vagyonközösség megszüntetéséből visszteher ellenében való

megszerzése mentes az illeték alól. Mentes továbbá a környezetkímélő gépkocsi tulajdonjogának, üzembentartói jogának – előzőekben nem nevesített – örökös, illetve megajándékozott általi megszerzése, hiszen ezen vagyonszerző esetén a visszterhes vagyonátruházási illeték kétszerese [Itv. 12. § (4) bekezdés] – figyelemmel az Itv. 26. § (1) bekezdés w) pontjában szabályozott mentességre – nulla forint.

Regisztrációs adó

A regisztrációs adóról szóló 2003. évi CX. törvény (Rega tv.) 1. § (1) bekezdése alapján regisztrációs adót kell fizetni a Magyarország területén (belföld) forgalomba helyezendő – többek között – személygépkocsi és lakóautó után.

A Rega tv. Melléklete I. rész 1. táblázat – 2024. december 31-ig hatályos – 8. sora a KöHÉM rendelet szerinti környezetkímélő gépkocsik (környezetvédelmi osztályba sorolása: 5E, 5P, 5N, 5Z) esetén az adótételt 0 forintban állapította meg. Ebből következően a 2024. december 31-ig belföldön forgalomba helyezett – tisztán elektromos (5E), nulla emissziós (5Z) gépkocsi mellett a külső töltésű hibrid elektromos (5P), illetve a növelt hatótávolságú hibrid elektromos (5N) személygépkocsik – mint a Rega tv. alkalmazásában környezetkímélő gépkocsik – után 0 forint volt a regisztrációs adó összege.

A Rega tv. Melléklete I. rész 1. táblázat – 2025. január 1-jétől hatályos – 8. sora a KöHÉM rendelet szerinti környezetkímélő gépkocsi (környezetvédelmi osztályba sorolása: 5E, 5Z) esetén az adótételt 0 forintban határozza meg. Ebből következően a Rega tv. alkalmazásában 2025. január 1-jén és azt követően belföldön forgalomba helyezendő

  • tisztán elektromos (5E), illetve nulla emissziós (5Z) személygépkocsi tekintendő csak környezetkímélő gépkocsinak, esetükben a regisztrációs adó 0 forint,

külső töltésű hibrid elektromos (5P), illetve növelt hatótávolságú hibrid elektromos (5N) személygépkocsi után – 2025. február 28-ig hatályos norma szerint az Otto- vagy dízelmotor cm3-e, míg 2025. március 1-jétől hatályos szabály szerint kW-ban kifejezett teljesítménye és környezetvédelmi osztályba sorolása alapján differenciált – adótételt (adóösszeget) kell fizetni.

***

5percAdó ajánló:

Vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >> Környezetkímélő gépkocsik közteher alóli mentességével kapcsolatos változások című előadáson 2025. 01. 23-án, és ismerd meg a környezetkímélő (köznapi nevükön világoszöld rendszámos) gépkocsikhoz kötődő jogszabályváltozások – gépjármű- és cégautóadó, vagyonszerzési illeték, regisztrációs adó – hatását. Dr. Kovács Attila az elméleti ismeretek átadása mellett jogértelmezésekkel és gyakorlati példákkal is segíti a helyes jogalkalmazást.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM