Prémiumkitűzés a munkáltató szemszögéből

Mikor jár és mikor nem, mely esetben csökkenthető vagy vonható vissza?

A versenyszféra számos munkáltatójánál minden újév elejének egyik visszatérő munkaügyi feladata a prémium kitűzése. Írásunk összefoglalja, a cégeknek hogyan érdemes – a „ráfizetést” elkerülve – meghatároznia azt a teljesítményt, amelyért jár a Munka Törvénykönyvében [Mt.] egyébként nem szabályozott díjazás.

A prémium a munkáltató által mérlegelési jogkörében előre meghatározott és a munkavállalóval közölt feladatok teljesítéséért jár. A prémium munkabérnek minősül, viszont az Mt. alapján nem vehető figyelembe a távolléti díj összegének meghatározásakor [Mt. 148-152. §].

A prémiumra való jogosultság – a munkáltatói szabályzat és a munkaszerződés szerepe

A prémiumra való jogosultság megállapítható a munkaszerződésben. Ha a munkáltató emellett dönt, saját érdekét szem előtt tartva – évenkénti eseti döntése függvényében – lehetőségként rögzíti a szerződésben a prémiumfeladat kitűzhetőségét. Amennyiben ugyanis a munkaszerződésben a cég kötelezi magát a prémiumfeladat kitűzésére és mindezt elmulasztja, a munkavállaló alanyi jogosultságot szerez a prémiumra, azon alapon, hogy a munkáltató szerződésesben vállalt kötelezettségét megsértette. Ugyanebbe a csapdába eshet az a cég, amelyik a munkaszerződésben határidőre vállalja a prémiumfeladat kitűzését. Ha viszont e határidőt elmulasztva a kitűzéssel oly mértékben késlekedik, hogy annak teljesítése már nem várható el a munkavállalótól, a cég a prémiumot ugyancsak köteles megfizetni.

A prémiumra való jogosultság alapulhat a munkáltatói egyoldalú kötelezettségvállaláson is. Mindezt a munkáltató megállapíthatja – a személyre szóló prémiumkitűzés mellett – a prémium feladatok teljesítésének feltételeit rögzítő belső szabályzatában (pl. a javadalmazási szabályzat részeként). Az egyoldalú kötelezettségként biztosított prémiumkitűzés a munkavállaló hátrányára abban az esetben módosítható, vagy mondható fel azonnali hatállyal, ha munkaadó körülményeiben a kitűzés közlését követően olyan lényeges változás következett be, amely a prémium kifizetését lehetetlenné tenné, vagy az a munkaadóra nézve aránytalan sérelemmel járna [Mt. 16-17. §].

A prémiumkitűzés tartalma – feladatok, értékelési szempontok, a prémiumfizetést kizáró- és az összegét csökkentő körülmények, a részteljesítés

Az egyes prémiumfeladatokat a munkáltató évente külön jognyilatkozatával állapítja meg. Mindennek időpontja általában megegyezik az üzleti terv elfogadásával. Lehetőség van arra is, hogy a munkáltató

  • a prémiumra való jogosultságot kizáró körülményeket (pl. a kitűzésben foglalt üzleti eredmény teljesülésének elmaradása, a munkavállaló teljesítményének nem megfelelő értékelése, az üzleti tervben foglalt éves bértömeg-növekedési mérték túllépése, a cégnek lejárt köztartozása lesz az év végéig, a munkavállaló munkaviszonyának az Mt. 78. §-a szerinti azonnali hatályú felmondással történő, illetve jogellenes megszüntetése), vagy
  • a prémium összegét – az éves prémium összegének százalékos mértékében meghatározott mértékben – csökkentő feltételeket (pl. köz- vagy taggyűlési határozatokban foglalt határidők munkavállaló általi elmulasztása, tőkemegtérülési mutató nem teljesülése) állapítson meg.

A prémiumkitűzés általában tartalmazza a prémium mértékét és a teljesítendő feladatokat – az ezekhez kapcsolt prémiumhányaddal, a prémiumfeltételek értékelésének határidejét, az éves prémium összegének százalékában maximált mértékét (gyakorta az éves alapbér összegének százalékában húzzák meg kifogástalan teljesítés esetére járó legmagasabb prémiumösszeget).

A prémiumkitűzés részben a munkavállaló teljesítésével kapcsolatos értékelési kondíciókat fogalmaz meg. Ezek részben mérhetők (pl. a vezető által irányított szervezeti egység mekkora árbevételt hozott a munkaadónak). E mellett megjelennek – a mérhetőség hiányában – az értékelhető kritériumok (pl. a személyi készségek, a munkavállaló emberi „összeszedettsége”, a szakszerű munkavégzés). A prémiumra való jogosultság részben a munkáltató teljesítményén is múlhat (pl. a munkáltató éves üzleti terve fő számainak teljesülése, vagy az adott évre tervezett veszteség összege nem haladja meg az üzleti tervben foglaltakat). A prémiumfeladatok teljesítésének értékelésére gazdasági társaságoknál többnyire az üzleti évet lezáró beszámoló elfogadása után kerül sor.

A prémiumkitűzés során célszerű rendelkezni arról, hogy a feladat részleges teljesítése figyelembe vehető-e a prémiumra való jogosultság megállapításakor vagy sem. Az ítélkezési gyakorlat szerint részteljesítés esetén csak akkor illeti meg prémium a munkavállalót, ha a munkáltató a kitűző intézkedésében erre nézve egyértelműen rendelkezett [BH2000. 125.].

Az éves prémium összegére – a prémiumkitűzésben foglalt feltételek teljesítése esetén – a munkavállaló akkor jogosult, ha munkaviszony a tárgyév teljes tartamában fennállt. Év közbeni munkaviszony megszűnés esetén időarányos prémium járhat, de a kifizetésre általában ekkor is az érintett évet lezáró elszámolást követően kerül sor.

A prémiumkitűzés visszavonása – „csak úgy” nem lehetséges

A prémium kitűzése a munkáltató mérlegelésétől függ, de ha már közlésre került a munkavállalókkal, milyen teljesítményért mennyi jár, a munkaadó csupán arra hivatkozva, hogy meggondolta magát, nem vonhatja vissza prémiumkitűzését.

A bírói gyakorlat szerint a prémiumot – ami a teljesítménybér egyik jogcíme – ugyan a munkáltató önkéntesen határozhat meg, annak visszavonása azonban nem tartozik a korlátozástól mentes mérlegelési jogkörébe. A visszavonás feltételeinek – kellő konkrétságuk mellett – olyanoknak kell lenniük, amelyek okszerűen összefüggnek a munkavállaló munkaviszonyából származó kötelezettségeivel [BH1997. 371.]. Egy másik ítélet kimondja: a munkáltató a közlést követően nem vonhatja vissza a már kitűzött olyan prémiumfeladatot, amelynek a teljesítését a munkavállaló már megkezdte [BH1996. 342.].

A prémiumelőleg – és, ha visszajár…

A prémiumkitűzésben rendelkezni lehet a prémiumelőleg fizetéséről. Ha már átutalták, a probléma többnyire akkor merül fel, ha a munkavállaló az előlegnél alacsonyabb összegű prémiumra szerez jogosultságot, vagy prémium végül részére egyáltalán nem jár. Ha a prémium kifizetése a munkáltató gazdálkodási eredményétől függően, az éves mérleg jóváhagyásakor esedékes, az előre kifizetett prémiumelőleg az általános elévülési időn belül követelhető vissza, amennyiben a prémiumra való jogosultság feltételei nem állnak fenn.

Ekkor a munkavállaló nem hivatkozhat a prémiumelőleg jutalom jellegére, hanem köteles azt visszafizetni a munkáltatónak. Önkéntes visszafizetés hiányában a munkáltató az előleg összegét a munkavállaló esedékes munkabéréből az előlegnyújtás szabályai szerint levonhatja [Mt. 161. § (1) bek.].

* * *

Ha részletesebben érdekelnek a munkajogi változások és aktualitások, akkor jelentkezz január 22-ig kedvezményesen Milyen új munkajogi szabályokat hozhat a 2016. év? címmel január 29-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen megvitathatjuk felmerülő kérdéseidet!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM