Hétindító – 44. hét

Zárási check list, fontos határidők, jogi feladatok

Tudod, hogy ma élhetsz utoljára az Adóegyetem 24%-os születésnapi kedvezményével? Ne habozz, készüljünk fel együtt az új adóévre! Találkozzunk az Adóegyetem „Budapest II.” helyszínén, 2015. december 7-8-án, én már bejelentkeztem :)! » Én is ott leszek!

A harmadik negyedév zárása utáni “őrült” áfa hetet követően egy viszonylag nyugalmas hét köszönt ránk. Azon ritka hetek egyike, amely nem hemzseg a fontos betartandó határidőktől, de természetesen a színfalak mögött mi csendben továbbra is dolgozunk..

Tekintve, hogy a hét “határidőszegény”, ezért az év végére való felkészülés jegyében igyekszem az alábbi „check list”-en végigmenni:

  • a harmadik negyedévi áfa benyújtása után mely ügyfelek léptek át esetlegesen határértéket, és lettek havi áfások
  • melyek azok az ügyfeleim, akik bármilyen szempontból feltöltésre kötelezettek december 20-án (társasági adó, iparűzési adó, EVA)
  • mely ügyfeleknél milyen elmaradások, hiányosságok vannak, jellemzően beszélek itt az alanyi, és egyéb mentes tevékenységgel rendelkező vállalkozásokról
  • azon cégeknél, amelyeknél úgy látom, hogy érdemes lehet adónemet, adózási formát váltani, az első három negyedévi adatok alapján tervezek más adónemekkel is (pl. KIVA, EVA, KATA, stb.)
  • az áfa státuszok felülvizsgálatát elkezdem feltérképezni, azaz kinél lesz javasolható, esetleg kinél szükséges valamilyen áfát is érintő tétel módosítása (gondolok itt az alanyi mentességből az áfa alá kerülésre, a pénzforgalmi áfa be- és kijelentkezésre, az MNB-EKB áfa árfolyam bejelentésre, stb.) – civileknél ez különösen fontos kérdés is lehet, hiszen még mindig meglepően sok civil áfa alanyisága a közérdekű tevékenységre tekintettel mentes formában van meghatározva, és ez az esetek zömében valószínűleg nem fedi a valóságot
  • a harmadik negyedév zárását követően egy aktuális adófolyószámlát szoktam az ügyfeleimnek átküldeni, különös tekintettel a nagy tartózókra, a KATA-sokra, a civilekre
  • a következő év március 15-ig a kft.-knek fel kell tölteniük a jegyzett tőkéjüket a törvényben előírt 000.000 Ft-ra, ezért összegyűjtöm azon ügyfeleket, akiknél ez a korrekció még nem történt meg, és részükre külön tájékoztatást küldök, egyúttal közösen az ügyféllel megvizsgáljuk, átbeszéljük a megoldási lehetőségeket, hogy lehetőleg ne utolsó pillanatra maradjon ez a nagy feladat.

A jegyzett tőke emelésén fontos már most gondolkodnunk azért is, mert pl. egyes ügyfeleinknél megoldási alternatíva lehet a szabad eredménytartalék terhére történő emelés. Ennek kapcsán elképzelhető, hogy a szokásosnál korábban kell a zárási munkálatokat elvégezni, meg kell vizsgálni, hogy van-e olyan lekötött elem a saját tőkén belül, mely valamilyen módon lehetővé teszi a jegyzett tőke emelését (pl. lekötött tartalékokban, stb.).

A vállalkozások esetében legyünk figyelemmel arra is, hogy az alapító okiratukat, társasági szerződésüket esetlegesen akkor is módosítani szükséges, ha ugyan a jegyzett tőke minimum kritériumait teljesíti a társaság, de bármilyen más pontja az alapító okiratnak, társasági szerződésnek még nincs összhangban az új Ptk.-val.

Csak hogy a civil és társadalmi szervezetek se maradjanak ki a “jóból”, az új Ptk. átmeneti szabályai alapján nekik is keletkezik alapszabály, alapító okirat módosítási kötelezettsége. Ez előfordulhat azokban az esetekben is, akik már az új Civil törvény értelmében a közhasznú státusz megújítása okán módosítottak (tekintve, hogy annak jóval korábbi volt a hatálybalépése, mint az új Ptk.-nak), ennek eredményeképpen minden civil szervezet alapító okiratát, alapszabályát 2015. március 15-ig meg kell feleltetni az új Ptk. rendelkezéseinek. És ha már alapító okirat, alapszabály, javaslom, hogy minden civil nézzen körbe „háza táján”, mert ol sokszor a nehézkes bírósági eljárás miatt, vagy mert nem is tudnak róla, elmarad az alapító okirat, alapszabály folyamatos karbantartása, nem kerülnek átvezetésre a nyilvántartáson a személycserék, stb.

Sajnos az év utolsó negyedéve nekünk könyvelőknek az ünnepekre való készülődésen kívül nagyon sok egyéb, szakmánkból eredő feladatot indikál. Ugyanakkor a szakmánk szépsége – hiszem és vallom – ebben az időszakban mutatkozik meg leginkább, amikor már az idei rendelkezésre álló adatok és a várható módosítások tudatában megmutathatjuk ügyfeleinknek, hogy a könyvelés nem szükséges rossz, hanem a vállalkozói lét záloga is egyben.

Ennek jegyében én már jelentkeztem az Adóegyetemre, és folyamatosan igyekszem a megjelenő tervezeteket átolvasni, feldolgozni, megérteni, mivel a negyedik negyedév fontos tétele a 2016-os évre történő felkészülés!

Amennyiben nem jelentkeztél, ne habozz, nehogy lemaradj! » Nem szeretnék lemaradni!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM