Hétindító – 17. hét

Beszámolási hajrá

A hétfő reggeli habos kávém mellől jelentem, hogy a bevallási, beszámolási hajrá elkezdődött! Mindenki tartson ki! Bár a hét nem tartogat SOS tennivalókat, de természetesen a munka nem állhat meg.

Lássuk a zárás nélkülözhetetlen feladatait, melyek nemegyszer az ügyfelekkel való egyeztetést is igénylik:

  • leltárak, és azok egyeztetése, különös tekintettel a pénztárra (én ennek összegét minden esetben külön is aláíratom az ügyvezetőkkel, vezetőkkel);
  • egyes analitikák egyeztetése a főkönyvvel; pl.: tárgyi eszköz leltár, adófolyószámla;
  • az elhatárolások teljeskörűségének ellenőrzése (mostanra a legtöbb cégnél ehhez minden rendelkezése áll);
  • devizás tételek értékelése, átértékelése;
  • követelések, kötelezettségek leltárazása, analitikáik egyeztetése a főkönyvvel, értékvesztések (vevő, szállító, stb.);
  • értékcsökkenési leírások elszámolása, feladása, tárgyi eszköz állomány ellenőrzése, különös tekintettel a fejlesztési tartalékkal érintett tételekre;
  • esetlegesen céltartalék képzés;
  • jegyzett tőke állományának ellenőrzése (tavaly többen is emeltek jegyzett tőkét, így erre kiemelt figyelmet kell fordítani);
  • társasági adókedvezmények, csökkentő, növelő tételek egyeztetése, számbavétele; egyeztetés a céggel, hogy mit kíván, és mit nem kíván igénybe venni;
  • de minimis támogatások feltérképezése, analitika karbantartása;
  • bér jellegű analitikák ellenőrzése a főkönyvvel összhangban;
  • az adott cégre jellemző specialitások figyelembe vétele;
  • civil szervezeteknél kiemelt figyelmet kell fordítani a támogatások számvitelére, a sajátos költségelszámolásaikra, a támogatás elszámolásaikra (kiemelt figyelemmel a NAV 1%-ot érintő tételekre).

A fentieken túl az ügyfeleinknél – cégeknél, civileknél – egyedi elszámolásokra, bevallásokra és ellenőrzésekre is szükség lehet.

Nagyon fontos, hogy lefektessük, mi is a könyvelő kompetenciája, és mi az, amiben egy könyvelő egyedül nem dönthet. Meglepődve tapasztalom, hogy a vállalkozások beszámolójába többször is anélkül kerül be pl. a fejlesztési tartalék,  hogy arról a cég tudomással bírna. Ilyen horderejű döntéseket nem a könyvelő tiszte meghozni, és, ha a cégtől ez irányú igény érkezik, akkor azt mindig fektessük le írásban is! Erre szolgálhat pl. a beszámolóhoz kapcsolódó teljességi nyilatkozat, vagy akár a „főbb adatok mérlegkészítéskor” elnevezésű nyomtatvány is. Én ez utóbbit előszeretettel alkalmazom, és szeretik is az ügyfelek, mert egyértelműen rögzíti a vállalkozások számára legfontosabb paramétereket, és nem utolsó sorban védelmet is ad nekem!

Hogy mit tartalmaz ez? A saját tőke, jegyzett tőke állapotát, a pénztáregyenleget, az elszámolásra kiadott előleget, a folyósított kölcsönöket, a tagi kölcsönöket és minden fontos dolgot, ami a cég életében meghatározó lehet.

A beszámolókkal való munka mellett nem hanyagolhatjuk el a szja bevallások készítését sem, hiszen ennek is most van a csúcsszezonja, de én igyekszem minél többet elkészíteni még áprilisban, mielőtt a májusi hajrá beköszöntene.

A héten pedig – már amennyire lehet – “ráérős” időkben, bérszámfejtés előkészítési feladatokkal is foglalkozhatunk, jelesül pl. a nullás bevallások előkészíthetők beküldésre. Bekérhetjük már idejekorán az idevágó iratanyagot is.

Mindenkinek kitartást kívánok a hamarosan beköszöntő szép májusi napokra!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM