Elindultak felfele a könyvelési díjak

Egy felmérés eredménye szerint egyre gyakrabban emelnek díjat a könyvelők

A PENTA UNIÓ Zrt. kreditpontos könyvelői továbbképzéseken végzett felmérést a résztvevők között, közel 2000 fős mintán. A „Könyvelő Barométer” adatai rámutatnak, hogy a könyvelők 18%-a 2015. évben, ötöde (19,7%) 2014-ben, szintén ötöde (20,3%) 2013. évben emelt utoljára díjat. Kétötödük (42%) 2012. óta nem számlázott többet ügyfeleinek.

Két éve rosszabb volt a helyzet

A két évvel ezelőtti hasonló felméréssel összevetve az tapasztalható, hogy tárgyévben 5 százalékponttal többen emeltek díjat, és a 3 éve „nem emelők” aránya is jelentősen (10 százalékponttal) csökkent. Az egy és két éve könyvelési díjat emelő könyvelők száma arányosan nőtt. Az adatok szerint tehát egyre „gyakrabban” emelnek díjat a könyvelők, többségük nem várja meg a három évet.

Javul a könyvelt ügyfelek fizetési morálja

Ugyanakkor a 2015. évi felmérés arra is rámutat, hogy a kiszámlázott könyvelési díjat az ügyfelek 20%-a nem fizeti határidőre, ami 4 százalékpontos javulást mutat a 2013. évi 24%-os eredményhez képest. Tehát az könyvelt cégek fizetési fegyelme is javult az elmúlt két évben.

Összességében tehát javulni látszik a könyvelői társadalom helyzete, ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy az emelés mértékére nem tért ki a felmérés.

A könyvelési díjemelés nem egyenlő a profittal

Dr. Sallai Csilla, a Könyvelőiroda-Vezetők Klubjának budapesti vezetője szerint érdemes elgondolkodni azon, hogy mi is eredményezheti ezt a javulást. „Túl szép lenne, s a mindennapi gyakorlattal és tapasztalatokkal ellentétes, hogy a vállalkozói szféra megértette, milyen fontos szerepe van a könyvelésnek, s ezért önként és dalolva többet fizetne.

Az igazság valahol középtájban lehet, s több ok is vezethetett a magasabb értékekhez

  • Vége a válságnak, s a vállalkozások egy része jobb gazdasági eredményeket ér el, ami több bizonylatmennyiséget, így több könyvelni valót jelenthet, s – szerencsére – ezt a könyvelők tudják érvényesíteni az árban is.
  • Gyakran találkozunk azzal, hogy az adóhatóság ellenőrzésnél kéri a könyvelési szerződést, s az ellenőrök rákérdeznek a könyvelési díjra is. Ez is lehet árfelhajtó elem, de legalább annyit biztosan jelent, hogy a fekete gazdaságból a számlás irányba tereli az érintetteket is.
  • Talán egyre több könyvelő számolja ki saját rezsióradíját, illetve vezet nyilvántartást az ügyfelekre fordított időről. Így viszonylag könnyű bizonyítani, hogy több a munka, s ezt az ügyfél is – talán – akceptálja.
  • Vélhetően fogy a könyvelői szakmának az a része, akik nem hivatásszerűen, hanem csak „zsebpénzért csinálgatják” otthon a könyveléseket. Ők vagy kiöregedtek, vagy belátták, hogy nem tudtak haladni a változásokkal, s félve a kockázatoktól inkább abbahagyják a munkát. Ügyfeleik már „csak” magasabb díjért tudnak új könyvelőhöz menni.

Ugyanakkor semmi biztosíték nincs arra, hogy az áremelés mellett a könyvelők haszna is nőtt. Különösen mivel a könyveléshez szükséges költségek is emelkedtek az utóbbi években. Egyre modernebb technológiák, fejlettebb szoftverek, rendszergazdai felügyelet, adatbiztonság megteremtése stb. De a devizaárfolyamok emelkedése sok költségelemet megnövelt (pl. nyomtató festékpatron). Továbbá a minimálbérek rendszeres emelkedésének következtében a könyvelőirodáknak is egyre többet kell fizetni az alkalmazott könyvelőiknek.

Úgy gondolom, hogy jó, ha ez a kimutatott díjnövekedés kifutja a több éve elmaradt, s így halmozódott fejlesztési igényeket, esetlegesen kumulálódott veszteségeket.” – mondta a klubvezető asszony.

A felmérés a könyvelői díjakon kívül kiterjedt a könyvelői ügyfelek számának változására is, amely eredményeit jövő heti cikkünkben elemezzük.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM