Az időszakos elszámolású (azaz a folyamatosan teljesített) ügyletek új áfa szabályai

2. rész

Az időszakos elszámolással kapcsolatban az igazi változás a teljesítési időpontra vonatkozóan következik be, 2015. július 1-jétől a könyvviteli, adótanácsadási és könyvvizsgálati szolgáltatás, 2016. január 1-jétől pedig az összes többi, 58. § hatálya alá tartozó termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás tekintetében. Előző cikkemben az új teljesítési időpontokkal foglalkoztam, bemutatva a főszabályt, mi szerint az elszámolási időszak utolsó napja a teljesítési időpont.

Jelen cikkemben a szóba jöhető további 3 teljesítési időponttal foglalkozom részletesen:

  • a számlakiállítás napja,
  • a fizetés esedékessége és
  • az elszámolási időszak utolsó napjától számított 30. nap.

A számla kelte a teljesítési időpont

Amennyiben az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakra vonatkozó ellenérték megtérítésének esedékessége és a számla vagy a nyugta kibocsátása az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napját megelőzi, akkor a számla vagy nyugta kibocsátásának napja lesz a teljesítési időpont. Ilyen esetben tehát a számlán is teljesítési időpontként a számla kelte rovatban feltüntetett dátumot kell szerepeltetni.

Az előző cikkbeli példát folytatva, amennyiben az augusztus havi díj a július 25-én kiállított számla alapján augusztus 10-ig esedékes, akkor július 25-e a teljesítési időpont és a július hónapot tartalmazó adóbevallásban szerepel.

Ha azonban az augusztusi könyvelési díjról csak augusztus 5-én állítják ki a számlát, akkor augusztus 5-e lesz a teljesítési időpont a számlán, ami azt is jelenti, hogy az augusztusról beadott adóbevallásban kell szerepeltetni. Ha például a 2016. március havi bérleti díj március 25-ig esedékes és a számlát március 2-án állítják ki, akkor március 2-a lesz a teljesítés időpontja.

Látható, hogy ezen szabály alkalmazhatóságának kettős feltétele van:

  • egyrészt a számlát állítják ki az elszámolási időszak utolsó napja előtt,
  • másrészt a fizetés is legyen esedékes ezen napot megelőzően.

Ha ugyanis a példa szerinti esetekben a díj az elszámolási időszak utolsó napja után esedékes, akkor ez a különös szabály nem alkalmazható, hanem a következő alcím alatti esetről van szó, vagyis a fizetési határidő lesz a teljesítési időpont.

A fizetés esedékessége vagy a 30. nap a teljesítési időpont

Amennyiben a fizetés az elszámolási időszak utolsó napja után esedékes, akkor nem a számla (nyugta) kibocsátásának napja a teljesítési időpont, hanem vagy a fizetés esedékessége vagy az elszámolási időszak utolsó napját követő 30. nap. Abban az esetben lesz a fizetés esedékessége a teljesítési időpont, ha a fizetés az elszámolási időszak utolsó napjától (nem a számla keltétől) számítottan bármikor 30 napon belül esedékes. Amennyiben a 30. napot követően bármikor esedékes csak a fizetés, akkor az elszámolási időszak utolsó napjától számított 30. nap lesz a teljesítési időpont.

A fizetés esedékessége tehát csak akkor alkalmazható teljesítési időpontként, ha a fizetési határidő az időszak utolsó napja és az attól számított 30. nap közé esik. Felhívjuk a figyelmet, hogy ez azt is jelenti, hogy amennyiben a fizetés az elszámolási időszak utolsó napjától számítottan 30 napon túli esedékességű, akkor az attól számított 30. napot kell a számlára is rávezetni teljesítési időpontként, nem az esedékességet.

Példával megvilágítva, ha az augusztus havi díj szeptember 10-ig esedékes, akkor szeptember 10-e a teljesítés időpontja. Ha azonban például október 5-ig esedékes, akkor szeptember 30-a a teljesítés időpontja a számlán feltüntetett adatok szerint is. Ugyanígy szeptember 30-a lesz az augusztus havi adótanácsadási vagy könyvelési díj teljesítési időpontja, ha a például a fizetés december 5-én vagy 2016. január 18-án esedékes. Amennyiben a márciusi bérleti díj csak május 10-ig esedékes, akkor is április 30-a teljesítési időpont.

Átmeneti rendelkezések

Az új szabály alkalmazásához a következő átmeneti rendelkezések társulnak.

Könyvelési, könyvvizsgálati, adótanácsadási szolgáltatásnál az olyan 2015. június 30-át követően kezdődő elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakokra kell először alkalmazni az új teljesítési időpont szabályt, amely tekintetében a fizetés esedékessége 2015. június 30-át követő időpont.

Például a júniusi könyvelési díjnál biztos, hogy a régi szabály szerint a fizetési határidő lesz a teljesítési időpont, függetlenül attól, hogy az mikorra (például június 15, július 15., augusztus 25., stb.) esik, mivel az időszak első napja július 1-je előtti. A júliusi könyvelési díjnál még a fizetési határidő a teljesítési időpont akkor, ha a fizetési határidő július 1-je előtti, mert arra még a régi szabályt kell alkalmazni.

Ha azt követő esedékességű a fizetés, akkor már az új szabályt kell alkalmazni, tehát július 31-e előtti számlakiállítás és esedékes fizetés esetén a számla kiállítása a teljesítés napja, augusztus 1. és 30. közötti esedékes fizetésnél a fizetés esedékessége a teljesítési időpont, azt követően esedékes fizetésnél augusztus 30. a teljesítés időpontja. Ha pedig a fizetés ugyan esedékes július 31-e előtt és nem állít ki számlát ezen időpont előtt a könyvelő, azonban mégis megfizeti a díjat ezen időpont előtt a megrendelő, akkor az ellenérték megfizetéskor keletkezik előleg címén az adókötelezettség. Ha azonban ugyan a díj szintén esedékes lenne július 31-e előtt, azonban a megrendelő július 31-ig nem fizeti azt meg, és ezen időpontig a szolgáltatásnyújtó sem állt ki számlát, akkor a főszabály szerint az időszak utolsó napja lesz a teljesítési időpont.

A többi időszaki elszámolású teljesített termékértékesítésnél és szolgáltatásnyújtásnál az olyan 2015. december 31-ét követően kezdődő elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakokra kell először alkalmazni az új szabályokat, amely tekintetében a fizetés esedékessége 2015. december 31-ét követő időpont.

A 2015. decemberi díjnál biztos, hogy még a régi szabályt kell alkalmazni. A 2016. januári bérleti díjnál még a fizetési határidő a teljesítési időpont akkor, ha a fizetési határidő 2016. január 1-je előtti, mert arra még a régi szabályt kell alkalmazni. Ha azt követően esedékes a fizetés, akkor már az új szabályt kell alkalmazni, tehát január 31-e előtti számlakiállítás és esedékes fizetés esetén a számla kiállítása a teljesítés időpontja, február 1. és március 2. közötti esedékes fizetésnél a fizetés esedékessége a teljesítési időpont, azt követően esedékes fizetésnél március 2. a teljesítés időpontja (ez a 30. nap).

Ha pedig a fizetés ugyan esedékes január 31-e előtt és nem állít ki számlát ezen időpont előtt a szolgáltatásnyújtó, azonban mégis megfizeti a díjat ezen időpont előtt a megrendelő, akkor az ellenérték megfizetéskor keletkezik előleg címén az adókötelezettség. Ha azonban ugyan a díj szintén esedékes lenne január 31-e előtt, azonban a megrendelő január 31-ig nem fizeti azt meg, és ezen időpontig a szolgáltatásnyújtó sem állt ki számlát, akkor a főszabály szerint az időszak utolsó napja (január 31.) lesz a teljesítési időpont.

* * *

Személyesen is konzultálhatunk a témakörben az Adóegyetemen vagy A folyamatosan teljesített (időszaki elszámolású) ügyletek új számlázási szabályai című januári konferencián!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM