2024. október 29-én került benyújtásra a Parlament elé az egyes adótörvények módosításáról szóló T/9724. számú törvényjavaslat, amely a várakozásokkal ellentétben…
Áfa változások 2020. – 1. rész
A közösségi adómentes értékesítés szabályainak változása
A mostani és az elkövetkező cikkekben a 2020-tól bevezetendő az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. (Áfa tv.) változásokat ismertetjük.
A 2020-tól hatályos áfa változásokat nagyrészt a közösségi joghoz való harmonizáció indokolta. Egyrészt több ponton ellentétes volt a közösségi joggal az Áfa törvény, másrészt a közösségi ügyleteket érintően 2020-tól az egész EU szintjén jelentős változások történnek, amit a magyar jogalkotónak is le kell követnie.
A közösségi termékügyleteket érintően az egész Unióban 2020-től bevezetendő változásokat Quick fix (gyors intézkedések) összefoglaló névvel szoktuk illetni. Ez a következő területeket érinti:
- Közösségi értékesítés adómentességi szabályainak változása
- Közösségi értékesítésnél a kiszállítást igazoló dokumentumok listájának meghatározása a 212/2011. EU Tanácsi Végrehajtási Rendeletben
- A láncértékesítés szabályainak változása és minden tagállamban kötelezővé tétele
- A vevői készlet szabályainak változása és minden tagállamban kötelezővé tétele
1) A közösségi adómentes értékesítés szabályainak változása
Az Áfa tv. 89. §-a rendelkezik arról, hogy a más tagállamba irányuló termékértékesítés, azaz a közösségi termékértékesítés milyen feltételek mellett adómentes. Itt olyan adómentességről van szó, amelyhez kapcsolódó beszerzésekben foglalt adó az értékesítőnél levonható, azaz gyakorlatilag ez a nulla-kulccsal egyenértékű mentesség. (Ez az adómentesség nem azonos fogalom a tárgyi mentességgel, mivel az ehhez kapcsolódóan belföldön esetlegesen felmerült beszerzésekben foglalt adó a levonás egyéb feltételeinek fennállása esetén levonható. Ezért nevezi az áfatörvény levonási joggal járó adómentes értékesítésnek.)
Eszerint a közösségi termékértékesítés a következő feltételek együttes megléte esetén lehet adómentes:
- a terméket elszállítják belföldről;
- belföldről másik tagállamba szállítják el a terméket
- az eladó rendelkezik a más tagállamba történő elszállítást igazoló dokumentumokkal, okmányokkal, igazolásokkal;
- az eladó adóalany, de nem alanyi áfa-mentes;
- a vevő más tagállamban nyilvántartásba vett adóalany vagy nem adóalany jogi személy
- a termék a szóban forgó termékértékesítés közvetlen következményeként kerüljön ki másik tagállamba (amely láncértékesítésnél azt jelenti, hogy csak az utolsó belföldi teljesítési helyű értékesítés lehet adómentes). Ez a feltétel azonban már 2008. óta expressis verbis nem szerepel az Áfa törvényben, de a joggyakorlat továbbra is megköveteli.
Azt, hogy milyen változás történik 2020-tól ebben a feltételrendszerben, a következő cikkeimből megtudhatod.
* * *
Jelentkezz az alábbi PENTA UNIÓ Zrt. által szervezett konferenciákra, találkozz velem személyesen és tedd fel felmerülő kérdéseidet::
2019.10.16. – Számlázás szabályai, számlakorrekció 2019.
2019.10.30. – A 2020-ra vonatkozóan már kihirdetett áfa változások és aktuális áfa kérdések
Értesülj első kézből a 2020. évi jogszabályváltozásokból>> Adóegyetem 2020
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás