2024. október 29-én került benyújtásra a Parlament elé az egyes adótörvények módosításáról szóló T/9724. számú törvényjavaslat, amely a várakozásokkal ellentétben…
Időszaki elszámolású (folyamatosan teljesített) ügyletek számlahelyesbítési szabályai – 1. rész
Mikor kell önellenőrizni időszaki elszámolású ügyletek számlakorrekciói esetében
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 58.§-ában szabályozott időszaki elszámolású ügyletekre vonatkozó számlakorrekciós szabályokat két részben ismertetjük a szerint, hogy mit érint a korrekció legyen az pozitív vagy negatív összegű változás a fizetendő áfa tekintetében.
Most pedig vegyük sorra az időszakos elszámolású szolgáltatásokkal kapcsolatos számlakorrekció egyes eseteit!
- Egy időszak ellenértéke nő
- Amennyiben a korrekció eredményeképpen az ellenérték nő, akkor a 2016. január 1-től hatályos szabályok szerint is a különbözetre vonatkozóan új teljesítés történik, amely új teljesítési időpontként jelenik meg az áfa rendszerében.
- Erről normál számlát és nem helyesbítő számlát kell kiállítani.
- Következésképpen attól függően, hogy az ellenérték fizetésének az esedékessége a módosítandó elszámolási/fizetéssel érintett időszak utolsó napjához képest hova esik, az elszámolási/fizetéssel érintett időszak utolsó napja vagy a számla kelte vagy a fizetési határidő vagy az elszámolási/fizetéssel érintett időszak utolsó napjától számított 60. nap lesz a teljesítés időpontja, bármikor is kerül sor a korrekcióra.
- Ezért ha az időszak utolsó napjától számítottan 60 napon túl kerül sor a módosításra és a 60. napot tartalmazó bevallás már beadásra került, akkor önellenőrzés szükséges, mivel az elszámolási időszak utolsó napjától számított 60. napnál nem lehet későbbi teljesítési dátumú a pozitív különbözet elszámolása.
- A számlabefogadó – mivel nem korrekciós számlát, hanem normál számlát fogad be, nem a korrekciós számlára vonatkozó adóelszámolási szabályokat alkalmazza. A számla szerinti teljesítési időpontban megnyílik a levonási joga, de a 2016-tól megváltozott levonási szabály alapján nem korlátlanul tehát 5 éven belül, hanem az Áfa tv. 153/A. §-a szerint a teljesítés időpontjától számítottan 2 éven belül bármelyik későbbi bevallási időszakban figyelembe veheti a szóban forgó adóösszeget, de amennyiben a 2. év végéig ezt nem teszi meg, akkor már csak az eredeti időszakra vonatkozó önellenőrzéssel van lehetőség áfa levonására.
- Egy időszak ellenértéke csökken
- Amennyiben a korrekció eredményeképpen az ellenérték csökken, a fizetendőadó-korrekciós számlát kell kibocsátani, de önrevízó nélküli ez esetben az adó-elszámolás.
- Az Áfa törvény 153/B. § alapján ugyanis – bármilyen okból is csökken az ellenérték –, nem szükséges (nem is lehet) önellenőrizni, hanem a korrekciós számla befogadó általi kézhezvételének időpontjában kell figyelembe venni a számlakibocsátónak a csökkenést. Azonban az Áfa törvény 170.§-ában szabályozott korrekciós számla kiállítása elkerülhetetlen.
- A korrekciós számla befogadója 2016. január 1-je előtt és azt követően a korrekciós számla kézhezvételének bevallásában számolja el a különbözetet fizetendő adót növelő tételként, azonban nem szerepeltethető későbbi bevallásban a különbözet, mint a korrekciós számla kibocsátást követő hónapot tartalmazó adóbevallás az Áfa törvény 153/C. § alapján.
- Ez azt jelenti, hogy megegyeznek a 2016. január 1-je előtti és az azt követően alkalmazandó szabályok.
- Több időszak összevont adatáról számolnak el
A gyakorlatban több értelmezési kérdést vetettek fel azok az ügyletek, amikor az adóalanyok partnereikkel – a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő jogalanyokkal – határozott időre szóló elszámolásban állapodnak meg az Áfa tv. 58. §-ának megfelelően (például közüzemi szolgáltatók, ingatlanüzemeltetők). Ezen ügyletek során a felek általában előre rögzítik az egyes elszámolási időszakokra vonatkozó fizetések esedékességét, illetve azok összegét (ez lehet valamilyen előre meghatározott átalányösszeg is), továbbá szerződésükben olyan kikötést is tesznek, hogy meghatározott idő elteltével (például évente, az adott év végén) elszámolnak a ténylegesen értékesített termékek/nyújtott szolgáltatások ellenértéke és a korábban befizetett, előre rögzített összegű díjak közötti különbözettel.
Ezekkel az elszámolásokkal kapcsolatban kérdésként merült fel, hogy azokat miként kell kezelni az áfa rendszerében abban az esetben, ha a különbözet nyomán nő a végleges ellenérték, illetve ha az csökken.
A hatóságok kialakult gyakorlata értelmében, amennyiben az év végén felmerülő különbözet pozitív összeg (azaz az adóalap nő), akkor önálló teljesítés keletkezik, amelyről önálló számlát kell kibocsátani, amelynek teljesítési időpontját az Áfa törvény 58.§ (a) bekezdése alapján a szerint kell meghatározni, hogy hova esik a fizetés esedékessége a hosszabb időszak utolsó napjához képest. Ilyen esetekben tehát valójában nem is számlakorrekcióról van szó, hanem egy teljesen önálló új teljesítési időpontról és számláról van szó.
Amennyiben az év végi különbözet negatív összegű, 2014-ig nem tartalmazott az Áfa törvény egyértelmű szabályt. A törvény szó szerinti értelmezése szerint az adott különbözetet azokra az időszakokra tekintettel kellett elszámolni, amelyeket az ténylegesen érintett, illetve érinthetett. Mint már említettük, a 2014-től hatályos Áfa tv. 77. § (2) bekezdés c) pontjában, azaz külön pont alatt rendezi az ilyenkor adódó negatív különbözet önellenőrzés nélküli figyelembevételének kötelezettségét. Egyebekben az adóhatóság álláspontja változatlan atekintetben, hogy ilyenkor nincs helye külön (negatív összeget tartalmazó) számla kiállításának, hanem a termékértékesítő/szolgáltatásnyújtó félnek ebben az esetben a korábban kiállított számlákat kell módosítania. E kérdéskörben létezik egy olyan megközelítés is, hogy a számlával egy tekintet alá eső okiratban elegendő arra a számlá(k)ra hivatkozni, amely(ek) „fedezetet” nyújt(anak) az adott különbözetre. Ez azonban nem befolyásolja annak a törvényben rögzített szabálynak az alkalmazását, miszerint a különbözet teljes összegét önellenőrzés nélkül kell (lehet) figyelembe venni 2014-től.
Cikksorozatunk következő részében az időszaki elszámolású ügyletek számlahelyesbítésének olyan eseteivel foglalkozunk, amelyek a téves adókulcs vagy az adóösszeg változása miatt szükségesek.
* * *
A PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében Szolgáltatások az ÁFA rendszerében címmel 2018. április 4-én megrendezésre kerülő konferenciámon többek között részletesebben kitérek a szolgáltatásnyújtás áfa-beli fogalmára, teljesítési időpontra és helyre, az adókulcsra és az adóalapra és a számlahelyesbítések kérdéskörére is. Jelentkezz 2018. március 28-ig kedvezményesen!
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás