Hétindító – 18. hét

Indul a májusi véghajrá…

Beköszöntött a május, a tavasz legszebb hónapja, amiről nekünk – könyvelőknek – nem feltétlenül a napsütés jut eszünkbe… Mai rendhagyó Hétindítómban ezúton kívánok mindenkinek kitartást a beszámoló készítés hajrájában. A habos kávét ne hagyjátok ki ma sem!

A héten extra határidőktől nem kell tartanunk, de mivel nyakunkon a zárás, célszerű túl lenni a bérszámfejtési feladatokon, melyhez minél előbb be kell gyűjteni minden adatot az ügyfelektől. Az elmaradt szja bevallásokkal is foglalkozzunk, hiszen annak bevallási határideje is május hónapban esedékes. Visszatérve a bérszámfejtéshez: a nullás adattartalmú bevallások már nyugodtan beküldhetők.

Lássuk hát, mi is lesz határidős 12-én:

  • 1758-as bevallások egyéni vállalkozások körében,
  • 1708-as bevallások társaságok, esetlegesen civilek, egyéni vállalkozások körében.

(Természetesen nem megfeledkezve az különleges adózói kör érintett bevallásairól pl. 08INT).

A beszámolók készítése kapcsán rendre probléma, hogy bizonyos tulajdonosi döntéseket egyszerűen a könyvelő hoz meg az ügyféllel való előzetes egyeztetés nélkül. Szerintem ez a gyakorlat nem helyes. Az ilyen döntéseket az arra jogosult szervnek kell meghoznia. Mi könyvelőként, adótanácsadóként legfeljebb javaslatot tehetünk.

Fontos, hogy ezek a tulajdonosi döntések (pl. fejlesztési tartalék) dokumentálásra is kerüljenek, akár a könyvelői teljességi nyilatkozatban, vagy legalább a főbb adatok mérlegkészítéskor elnevezésű nyomtatványon, de lehet ez akár egy külön erre a célra rendszeresített dokumentum is, amelyben az ügyfél nyilatkozni tud – például – az egyes adókedvezmények igénybevételéről is. Figyelem! Amennyiben a fejlesztési tartalék összege nem kerül átvezetésre a lekötött tartalékba, akkor társasági adó szempontból sem lehet azt figyelembe venni! Fontos kérdés a beszámoló készítés kapcsán az osztalék kérdésköre: az osztalékkal kapcsolatos döntést a beszámoló elfogadásával együtt továbbra is meg kell hozni, és ezt megfelelően dokumentálni is szükséges!

A beszámolók feltöltése idén már az OBR rendszerén keresztül történik, mellyel kapcsolatban sajnos még mindig nagyon sok a probléma. Ha dolgoztok benne, célszerű többször is lekérni a mentésként szolgáló .obr kiterjesztésű fájlt! Ezt a fájlt én mindig az adott cég beszámolót tartalmazó mappájába mentem el, és ha valamilyen oknál fogva újra kellene rögzíteni a beszámolót, akkor legalább nem vesztegetek sok időt az újra rögzítéssel! A kész .obr fájl bárkihez eljuttatható közzététel céljából!

Civil szervezeteknél fontos kérdés a társasági adóbevallást helyettesítő nyilatkozat: a TAONY. Ehhez mindenképpen nyilatkoztassuk az érintett szervezet vezetőjét arról, hogy a szervezetnek nincs vállalkozási és/vagy ingatlannal kapcsolatos tevékenysége. Amennyiben van vállalkozási tevékenység és/vagy ingatlannal kapcsolatos tevékenység, akkor kötelező levezetni a társasági adóalapot, vagyis beáll a társasági adóbevallási kötelezettség. Ilyenkor nincs helye TAONY benyújtásának.

Szintén „civiles” megjegyzés: véleményem szerint a közhasznúsági melléklet megfelelő adattartalommal való kitöltése kizárólag a szervezettel együttműködve lehetséges.

Civilek esetében legyünk figyelemmel arra, hogy április 19-én változtak a beszámoló benyújtására használható nyomtatványok: 2016-os év tekintetében a PK-241, PK-241P, PK-242, PK-242P sorozatot kell használni! Az eddig ismert 141-es és 142-es számokkal fémjelzett sorozat tulajdonképpen a 2015. év, és az azt megelőző évek pótlására, javítására szolgáló nyomtatvánnyá lényegült át!

Mindenkinek zökkenőmentes beszámolási időszakot és működő ügyfélkaput kívánok!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!