A számla módosítása – Dr. Csátaljay Zsuzsanna

Mely esetekben alkalmazható a számlával egy tekintet alá eső okirat?

A számla módosítása - Dr. Csátaljay Zsuzsanna

A számlázás témája az, amellyel minden adóalanynak és könyvelőnek tisztában kell lennie. Azon belül a számla módosítása különösen örökzöld téma, mindig újabb kérdéseket szül a gyakorlat. Kis túlzással állítható, hogy minden eset más és más. Néhány sarokpontot azonban ki lehet tűzni, amit minden esetben figyelembe kell venni. 

Számlával egy tekintet alá eső okirat

A számlával egy tekintet alá esik minden olyan okirat, amely kétséget kizáróan valamely adott számlára hivatkozva, annak adattartalmát módosítja. A számlával egy tekintet alá eső okirat megnevezés tehát mindazon bizonylatok összefoglaló neve, amelyek a már kiállított számlára hivatkozva, annak bármely adatát módosítják. Így számlával egy tekintet alá eső okirat az is, ami az eredeti számlában feltüntetett adóalapot, adóösszeget nem érintő javítást, kiegészítést tartalmaz. Ilyen például az olyan okirat is, amely a számlán feltüntetett helytelen besorolási számot módosítja vagy a számlán feltüntetett hibás teljesítési időpontot korrigálja. Ha az ügyletről kibocsátott eredeti számla valamely adatát utóbb számlával egy tekintet alá eső okirattal megváltoztatják, akkor a számla és az annak adatát megváltoztató okirat együttesen képezi az ügylet bizonylatát. Ezért a hibát, hiányosságot tartalmazó számlát a számla jogosultjának általában nem kell visszajuttatnia a számla kibocsátójához. Elégséges a hiba, hiányosság számlával egy tekintet alá eső okirattal történő korrigálását kérnie.

Kézzel kitöltött számla

Nyomdai úton előállított, kézzel kitöltött számla esetében nem kifogásolható – a számla adót, adóalapot nem érintő hibája esetén – a rontott adat áthúzása az eredetileg feltüntetett adat olvashatóságának megőrzése mellett, és a helyes adat alá-, fölé- vagy mellé írása, a hiányzó adat pótlása és a javítást végző aláírása, a javítás időpontjának feltüntetése minden számlapéldányon. Lehetséges a kézi kiállítású számla gépi számlával történő módosítása, valamint ennek fordítottja is. Arra azonban nincs lehetőség, hogy a gépi számlát kézzel átírva javítsa az adóalany. 

Korrigálás

Nem korrigálható kizárólag számlával egy tekintet alá eső okirat kibocsátásával az olyan hiba, amikor például két hasonló nevű adóalany közül nem a tényleges vevő részére történt számlakibocsátás. Ilyen esetben a tévesen kibocsátott számlát – számlával egy tekintet alá eső okirattal – érvényteleníteni kell, és a termék tényleges vevőjének, illetve a szolgáltatás tényleges igénybevevőjének kell számlát kibocsátani. Nem kell számlával egy tekintet alá eső okiratot eljuttatni, átadni a számla téves címzettje részére akkor, ha a hibát a kibocsátást – a számla rendelkezésre bocsátását – megelőzően észleli az adóalany, vagy a kibocsátott számlát a téves címzett visszaküldi. Utóbbi esetekben a téves címzettnek kiállított hibás számlát a számlaadásra kötelezettnek elégséges a számlázóprogramban, illetve, ha számlatömböt alkalmaz, akkor abban érvénytelenítenie. 

A számla adattartalma

A számlával egy tekintet alá eső okirat minimális adattartalma a következő:

  • az okirat kibocsátásának kelte;
  • az okirat sorszáma, amely azt kétséget kizáróan azonosítja;
  • hivatkozás arra a számlára, amelynek adattartalmát az okirat módosítja;
  • a módosítással érintett számlaadat megnevezése, a módosítás természete, illetve számszerű hatása, ha van ilyen.

Mivel az Áfa tv. a számlával egy tekintet alá eső okirat minimális adattartalmát határozza meg, a bizonylaton az adóalanyok ezen felül bármely általuk fontosnak tartott adatot szerepeltethetnek. A számlával egy tekintet alá eső okiratra egyebekben a számlára vonatkozó előírásokat kell alkalmazni. Ezért a számlával egy tekintet alá eső okirat tekintetében is biztosítani kell például az adattartalom sértetlenségét, az eredet hitelességét és az olvashatóságot, továbbá a számlával egy tekintet alá eső okiratnak is számlázóprogrammal vagy nyomtatvány alkalmazásával előállított, adóigazgatási azonosításra alkalmas bizonylatnak kell lennie. 

Csoportos módosító bizonylat

Nincs akadálya annak, hogy az adóalany egy számlával egy tekintet alá eső okirattal több számláját is módosítsa. A csoportos módosító bizonylaton azonban valamennyi módosítandó számla vonatkozásában világosan és átláthatóan szerepeltetni kell a módosítandó számlára való hivatkozást, valamint, hogy az adott számla mely adatát érinti a módosítás, továbbá a módosítás természetét és számszerű hatását, ha van ilyen. Ha a korrekció a számlában feltüntetett adóalapra és/vagy adó összegére is vonatkozik, akkor csoportos módosító bizonylattal az adóalany csak az olyan ügyletekről kibocsátott számláit módosíthatja, amelyek tekintetében az adó- és/vagy adóalap-korrekció eredményét ugyanazon elszámolási időszakban kell elszámolnia. 

A számla érvénytelenítése, sztornírozása

Még elfogadott az az adózói gyakorlat is (két lépcsős módosítás), mely szerint az adóalanyok a számla hibáját nem egy számlával egy tekintet alá eső okirat kibocsátásával korrigálják, hanem érvénytelenítik, sztornírozzák a korábban kibocsátott hibás számlát és egy új, hibátlan számlát bocsátanak ki. Ekkor a hibás számla sorszámára való hivatkozást az érvénytelenítő bizonylatnak és az új számlának is tartalmaznia kell. E módszer alkalmazása a számlamódosítás Áfa tv. – 77-78. §-ai, illetve 153/B-153/C-ai, 170. §-a továbbá 10. számú melléklete – szerinti megítélését nem befolyásolja, az érvénytelenítő, sztornírozó számla és az új számla együttesen módosítja az eredeti számla adatát, együttesen kell figyelembe venni módosító számlaként. 

Adóalap és adóösszeg

A számla módosításának eredményeként az adóalap, adóösszeg nem válhat negatívvá. Áfa-alapot ugyanis főszabály szerint az a pénzben kifejezett ellenérték képez, amit a terméket értékesítő, szolgáltatást nyújtót a termék, szolgáltatás ellenében megilleti (a termék beszerzőjétől, szolgáltatás igénybevevőjétől, vagy harmadik féltől). Például abban az esetben, ha az ellenértékbe beszámító előleg összege meghaladja a teljesített ügylet bruttó ellenértékét, végszámlában akkor is csak a teljesített ügylet adóalapja, adója erejéig számítható be az előleg, az ezen felüli előleg összeggel az előleg számlát szükséges módosítani.

***

5percAdó ajánló:

Ha szeretnél felkészült lenni a számlázás kérdéskörével kapcsolatban, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>Áfa és számlázás 2025 című online konferenciáján 2025. 04. 29-én, ahol Dr. Csátaljay Zsuzsanna segítségével részletesen, egyedi esetekre lebontva készülhetsz fel a főbb áfa változásokból és az aktuális áfa és számlázási kérdésekből, ráadásul a részvétellel kreditpontjaidat is gyarapíthatod.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM