A munkaerő-gazdálkodás és a TB területének TOP5 legaktuálisabb kérdésköre

Készüljünk fel közösen a 2024. év végi és 2025. év elejei kihívásokra!

A munkaerő-gazdálkodás és a TB területének TOP5 legaktuálisabb kérdésköre

A munkaerő-gazdálkodás és a társadalombiztosítás területe folyamatosan változik, ezért a szakemberek számára kiemelkedően fontos, hogy naprakész információkkal rendelkezzenek. Az MTBSZE Szakmai napja komplex képet ad az aktuális és várható változásokról, amelyek jelentősen befolyásolják a foglalkoztatók mindennapi működését. A 2024. december 3-ai szakmai nap nem csupán tudásbővítésre ad lehetőséget, hanem arra is, hogy a résztvevők lépést tartsanak az állandóan változó szabályozási környezettel, mindezt célorientáltan a résztvevők körére szabottan, gyakorlati példákkal bemutatva.

Figyelemfelhívó cikkünk kéziratának lezárásakor még nem állnak rendelkezésre az Országgyűlés által elfogadott jogszabálymódosítások. Az egyes adótörvények módosításáról szóló T/9724. számú törvényjavaslat, az egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló T/9719. számú törvényjavaslat és a T/9718-as számú, a munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló törvényjavaslat mellett a konferenciát érintő kérdésekben a T/10012 számú, Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslat is tartalmaz módosító rendelkezéseket.

Mindezekre figyelemmel várhatóan a következő témákról kaphatnak tájékoztatást a résztvevők a konferencián. Természetesen előadóink az aktuális törvénykezési állapotnak megfelelően alakítják ki a végleges témaköröket.

A szakmai nap témái

1. Munkaerő-gazdálkodási aktualitások 2024-ben, kitekintéssel 2025-re

A munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló T/9718-as törvényjavaslat számosságát tekintve nem hoz sok újdonságot az Mt vonatkozásában, ezért a változások ismertetésén túlmenően a gyakorlatban legtöbb problémát okozó témaköröket vesszük górcső alá. A konferencián választ kaphatunk például az alábbi kérdésekre:

  • Rugalmas foglalkoztatás: Milyen módon alkalmazzuk a hibrid és távmunkát érintő szabályokat?
  • Munkaidőkeret lezárása és elszámolása: Milyen munkáltatói teendőnk van az év zárásakor?

Tételezzük fel, hogy a cégnél vannak munkaidőkeretben dolgozók, ezért az év végi záráskor szükséges átnézni, hogy a munkavállalók teljesítették-e az előírt munkaórákat. Ha egy dolgozó több órát teljesített, mint az előírt munkaidő, a többletet bérpótlékként kell számfejteni? Ha kevesebbet, azt szabadságként kiadhatja a munkáltató, vagy levonhatja a munkabérből? A konferencia során szakértői iránymutatást kapunk többek között az ilyen helyzetek kezelésére is.

2. Bérszámfejtés aktuális feladatai és kihívásai

A bérszámfejtésben jelentkező pontatlanságok komoly hatósági szankciókat eredményezhetnek, a bírság mértéke sem elhanyagolható, ezért a konferencia részletesen foglalkozik:

  • Az alapadatok foglalkoztatók által történő igazolásával: Milyen adatokat kell pontosan rögzíteni a bérszámfejtéshez?
  • A kötelező orvosi vizsgálattal: Hogyan történik a távollétek kezelése és a távollét igazolása?

Vegyük példaként, hogy egy építőiparban dolgozó munkavállalónak üzemorvosi alkalmassági vizsgálaton kell részt vennie, amelyet a munkáltató előírásai szerint évente végeznek el. A vizsgálatot egy külső intézmény végzi, és az időpontot csak hétköznap, munkaidőben tudják biztosítani. A munkavállaló a vizsgálat időpontjában távol marad a munkahelyéről, és a vizsgálat időtartamát igazoló dokumentumot bemutatja a munkáltatónak. Ezzel a távollét igazoltnak minősül? Erre az időszakra a munkavállaló távolléti díjban részesülhet?

3. Nyugdíjszabályozás: változások 2025-ben

A társadalombiztosítási szabályok naprakész ismeretéből nem hiányozhatnak a nyugdíj szabályokkal kapcsolatos információk sem. A nyugdíjtörvényre vonatkozó szabálymódosításokat a T/10012 számú, Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslat tartalmazza. Fontos tudni, hogyan változnak a nyugdíj szabályok 2025-ben?  Mi az, ami változik, és mi az, ami nem? Az előadáson ismertetésre kerülnek a 2025-ös nyugdíjszabályokat érintő változások, nemcsak a nyugdíjasok, leendő nyugdíjasok szemszögéből, hanem kiemelten a munkáltatók oldaláról is.

A nyugdíjjal kapcsolatos szabályozás folyamatosan alakul, különösen a korhatár előtti ellátások, a megváltozott munkaképességű személyek ellátsa és az öregségi nyugdíjak számítása. A konferencia kiemeli többek között az aktuális jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően a következő témaköröket:

  • Ki vonulhat nyugdíjba 2025-ben?
  • A „nők 40” kedvezményes nyugellátása 2025. évben
  • Nyugdíjba vonulás közalkalmazotti jogviszonyból
  • A szolgálati idő igazolása részmunkaidő, apasági szabadság, szülői szabadság, gondozói szabadság esetén
  • A nyugdíj összege 2025-ben
  • Hozzátartozói nyugellátások
  • Adategyeztetési eljárás 2025-ben

Egy egyszerű például élve: Egy 1964-ben született nő 2024-re elérte a 40 év jogosultsági időt, melyből 34 évet munkával, 6 évet pedig gyermekgondozási időként szerzett meg. Ő jogosult lehet az azonnali nyugdíjazásra? A konferencián részletes példák segítik az eligazodást.

4. Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak várható módosításai, pontosításai 2025-ben

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai az a terület, ahol nagyon fontos a naprakész információ ismerete, hiszen nemcsak a kormányhivatalok állapítanak meg ellátásokat, hanem a társadalombiztosítási kifizetőhelyek is.

Ebben a témakörben az alábbiakról lesz szó a szakmai napon:

  • csecsemőgondozási díjra való jogosultságra, valamint a kedvezményszabály érvényesítésére vonatkozó pontosítások,
  • az egyedülállóság fogalmának pontosítása a gyermekápolási táppénz esetében,
  • minimálbér emelésével az ellátások maximum összegének változása, GYED maximumban részesülők tájékoztatása,
  • üzemi balesetet elismerő határozatok továbbküldésére vonatkozó módosítás,
  • családtámogatási területet érintő lényegesebb módosítások,
  • gyermekgondozást segítő ellátás igénybevételére vonatkozó évközi módosítás.

Természetesen a pontosításra kerülő témaköröket körbejárjuk és a felmerülő kérdésekre megkeressük a választ.

5. Társadalombiztosítás pénzügyi alapjait megillető egyes befizetéseket érintő évközi módosítások

A TB-alapokat érintő befizetések változása gyakran kihívást jelent a cégek pénzügyi tervezésében. A jelenleg ismert jogszabálymódosítások alapján a konferencián az alábbi kérdésköröket érintjük:

  • a biztosítotti jogviszony bejelentése és a tisztázására irányuló eljáráshoz kapcsolódó változások,
  • a járulékalapot képező jövedelem megállapítása, különös tekintettel a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset változására,
  • a minimálbér, garantált bérminimum változásának hatása a társadalombiztosítási járulékkötelezettségre:
    • munkaviszonyban foglalkoztatottakra vonatkozó járulékfizetési kötelezettség alsó határa,
    • munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok esetében a biztosítási kötelezettség jövedelmi feltelének változása,
    • a főfoglalkozású egyéni – és társas vállalkozók minimum járulékalapjának meghatározása, figyelemmel a minimálbér sajátos fogalmára, példákon keresztül is bemutatva,
  • a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmények:
    • a minimálbér-változás hatása az érvényesíthető összegekre,
    • a munkaerőpiacra lépő munkavállaló minősítése, munkáltató által érvényesíthető szociális hozzájárulási adó, figyelemmel az évközi változásra (az érvényesítési időszak alatti munkahely váltás esetén követendő eljárás, az érvényesítési időszak meghatározása, példán bemutatva),
    • saját munkavállaló képzése esetén érvényesíthető kedvezmény új feltételei és időbeli korlátja,
  • minimálbér, garantált bér fogalma a társadalombiztosítási szabályokban, különös tekintettel a vállalkozói kört érintő speciális rendelkezésekre, a főfoglalkozású vállalkozók minimum adóalapja,
  • a béren kívüli juttatások és egyes meghatározott juttatások utáni szociális hozzájárulási adó fizetés teljesítésére vonatkozó szabályok.

Miért érdemes részt venni a szakmai napon?

A konferencia nemcsak szakmai tudást ad át, hanem lehetőséget kínál arra is, hogy a résztvevők kérdéseket tegyenek fel a jogszabályok értelmezésével kapcsolatban. Az előadók gyakorlati példákon keresztül mutatják be a legújabb változásokat, így minden résztvevő hasznos, azonnal alkalmazható tudással térhet haza.

Legyél Te is részese a szakmai fejlődésnek, és készülj fel időben a 2025-ös év kihívásaira! >> TB és Bérügyi Szakemberek Napja

A Magyar Társadalombiztosítási és Bérügyi Szakemberek Egyesületének elnöksége

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM