300+ könyvelő-adótanácsadó-könyvvizsgáló tapasztalatai

A hazai adórendszer profik szemüvegén át

Több mint 300 könyvelő, adótanácsadó, adószakértő és könyvvizsgáló mondta el véleményét a magyar adórendszerről a „Adórendszer – KKV-k szemüvegén át” felmérés keretében. Az év első felében lezajlott kérdőíves felmérésben a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete (MOKLASZ), a Könyvelőiroda-Vezetők Klubja (KVK), a Magyar Számviteli Szakemberek Egyesülete (MSZSZE) és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) tagjai vettek részt.

A megkérdezettek három témakörben fejthették ki véleményüket:

  • az adóhatósági ügyintézés során szerzett tapasztalataikról,
  • az adóellenőrzés során szerzett tapasztalataikról,
  • valamint az adórendszerünknek a kkv szektor versenyképességére gyakorolt hatásáról.

A kérdőívet kitöltők ügyfelei közel négyötöde (78%), tartozik a NAV valamelyik Megyei Adó- és Vámigazgatóságához, ötöde (19%) az ügyfeleknek a NAV Fővárosi Adó-és Vámigazgatóságához, míg mindössze 3% tartozik a Kiemelt Adó- és Vámigazgatósághoz. Így elmondható, hogy a válaszokat a kkv szektor szemüvegén keresztül vizsgálhattuk.

A felmérésbe bevont válaszadók döntő többsége (87%) az elmúlt egy évben kapcsolatba került a NAV ügyfélszolgálatával, azaz kompetens válaszok kerülhettek kiértékelésre.

Hiányos tájékoztatás, sikeres nyomtatványkitöltő program

Az adóhatósági ügyintézés során szerzett tapasztalatokat összesítve kimutatható, hogy az adóhatósági ügyintézés menetét a válaszadók negyede (27%) gyorsnak, kétharmada (65%) átlagosnak találta, míg 8%-uk lassúnak ítélte meg.

Az adóhatósági tájékoztatás minőségével kapcsolatban kapott válaszok alapján a megkérdezettek fele (49%) hiányosnak, 7%-a használhatatlannak ítélete meg a NAV ügyfélszolgálatának tájékoztatását. Ugyanakkor a válaszadók kevesebb, mint fele (44%) teljes körű tájékoztatást kapott.

Az internetes nyomtatványkitöltő programmal a válaszadók többsége (53%) elégedett volt. A megkérdezettek 43%-a, az elégedettsége mellett, fejlesztést is javasolt. Mindössze 4%-uk mondta azt, hogy nem elégedett a nyomtatványkitöltő programmal.

Szorgalmas a NAV

A válaszadók háromnegyede (77%) esetében került sor ügyfeleik adóellenőrzésére az elmúlt egy évben.

Az adóellenőrzés jellemzően (47%) egyes adókötelezettségek ellenőrzésére irányult. Az ellenőrzések harmada (33%) az egyes adónemekre fókuszált és mindössze hetede (14%) volt átfogó ellenőrzés . A válaszadók többsége (54%) úgy gondolta, hogy jelenleg az ellenőrzések nem szigorúbbak, mint egy évvel ezelőtt.

Minden negyedik megkérdezett szerint az adóvizsgálat során a NAV nem tárta fel a tényállást teljes körűen.

A revizorok felkészültsége

A válaszadók többsége (56%) szerint a NAV revizorai felkészültek voltak ugyan az ellenőrzési eljárás alatt, azonban nem nagyon rendelkeztek iparági/piaci ismerettel.

Az adóellenőrzési eljárás a megkérdezettek szerint jellemzően (71%) fél éven belül zárult le. Az adóhatósági eljárás során szakmai egyeztetésre a válaszadók többségénél (87%) nem került sor.

A megkérdezettek ügyfélkörénél az adóvizsgálatok 71%-a elmarasztaló megállapítást nem tartalmazó jegyzőkönyvvel zárult. Az adóellenőrzés során a válaszadók több mint fele (59%) nem vett igénybe semmilyen jogorvoslatot, akik igen, azok jellemzően (26%) észrevételt tettek.

Adókockázat kontra versenyképesség

Az kkv-k adókockázata tekintetében a kutatásban résztvevők 90%-a vélte úgy, hogy magas az adózással kapcsolatos bizonytalanság (kockázat) az országban.

Megoszlik a kkv-k adótanácsadóinak, könyvelőinek és könyvvizsgálóinak véleménye a felelősségre vonás kockázatának kérdésében. A megkérdezettek 52% mondta azt, hogy adóügyekben az ügyfélnek nagyobb a kockázata és 48% állította azt, hogy szakemberként inkább ő és nem ügyfele van kitéve nagyobb kockázatnak.

Arra a kérdésre, hogy mely adókockázatok és bizonytalanságok jelentik a legfőbb problémát, aggasztják leginkább a kkv szektort, egyértelműen az adójogszabályok változását és az adóadminisztráció növekvő terhét emelték ki a legtöbben.

A részt vevők igen nagy százaléka (93%) szerint leginkább a jogi szabályozás stabilitása javítana az adózási rendszer biztonságán. Sokan (82%) gondolták úgy, hogy mindemellett fontos tényező lenne a javulásban az esetleges jogszabályokról való egyeztetés az üzleti környezettel, de közel ilyen fontos (81%) tényező lehetne egy, a jogszabály értelmezésben közös, szakmai fórum (NGM, NAV, szakmai szervezetek együttműködésében) létrehozása is.

A kkv szektor versenyképességét illetően megkérdeztük a kutatásban résztvevőket, hogy véleményük szerint mely adójogi változások lennének a legkedvezőbb hatással a versenyképességre. A válaszadók szerint elsősorban a foglalkoztatás terheinek csökkentése, egy egyszerűbb adórendszer, valamint egy kiszámítható és stabil adórendszer gyakorolná a legkedvezőbb hatást a kkv szektor versenyképességére.

Nem tartották ugyanakkor annyira fontosnak a versenyképesség szempontjából a forgalmi adóterhek csökkentését és egy egyszerűbb bevallási rendszer kialakítását. Az adózói minősítést csak igen kevesen jelölték meg.

* * *

Nehogy lemaradj! Írd be folyamatosan bővülő konferenciáink dátumait a naptáradba és élj speciális kedvezményeinkkel! >> KEDVEZMÉNYES KONFERENCIANAPTÁR 2016

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!