Praxisjog az adózásban

Így keletkezik az adóköteles jövedelem...

A költségvetésből finanszírozott háziorvosok elszámoltatásának számviteli és adózási kérdései témakörben írt cikksorozatom első részében a kártyapénzek elszámolásának buktatóit mutattam be. Mai írásomban az önálló orvosi tevékenységről szóló II. törvény (Praxis tv.) előírásai, valamint a kapcsolódó adótörvények ide vonatkozó rendelkezései kerülnek röviden ismertetésre.

A háziorvos által nyújtott egészségügyi ellátás önálló orvosi tevékenységnek minősül, amely az egészségügyi államigazgatási szerv által adott e tevékenység nyújtására jogosító engedélyben foglalt jog, az ún. praxisjog alapján meghatározott körzetben végezhető.

Magyarországon annak az orvosnak, aki önálló háziorvosi tevékenységet kíván végezni, arra kizárólag a praxis megszerzése után van csak lehetősége. A praxisjog olyan, személyhez kapcsolódó vagyoni értékű jog, amely jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén elidegeníthető és folytatható.

Napjainkban egy praxis megvásárlása, az eladó praxis havi bevételének akár 80%-a is lehet, mely súlyos milliókba kerülhet.

Tekintettel arra, hogy a hazai háziorvosi réteg elöregedett (többnyire nyugdíjkorhatáron túliak), ezért az OEP, a praxisjoggal nem rendelkező háziorvosok részére a praxisjog megvásárlásához vissza nem térítendő támogatás nyújtására írt ki pályázatot, komoly követelményeket támasztva a leendő új háziorvosok, házi gyermekorvosok, fogorvosok felé. Az elnyerhető támogatási összeg maximuma 4 millió forint.

Ez a költségvetésből származó pénzbeli támogatás adóköteles jövedelemnek minősül a magánszemély orvos esetében. Mivel a támogatás személyhez kötött, ezért egyéb jövedelemként válik adókötelessé, amely után 15% szja, valamint – 2017. évtől – 22% eho fizetési kötelezettség keletkezik. A finanszírozó jelenleg az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a hatályos jogszabályok értelmében. 2016. évben még az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) volt. Fontos megjegyezni, hogy az önálló orvosi tevékenységet egyéni vállalkozóként folytató háziorvos jogosult a praxisjog vételárának költségként (egyösszegű értékcsökkenési leírásként) való elszámolására. Bármely más működési forma esetén a támogatási összeg a pályázó magánszemély egyéb jövedelmének minősül. A különböző vállalkozási formáknál a támogatás elszámolása is különböző. Ezen elszámolási szabályok az előadásomon kerülnek részletezésre…

Annak a háziorvosnak pedig, aki szeretné eladni meglévő praxisát, szintén komoly adózási következményekkel kell számolnia. Ezek az orvosok ugyanis nem vásároltak praxisjogot, hanem felépítették praxisukat az évek során, emiatt értékesítéskor szintén egyéb jövedelemként kell leadózniuk az értékesített praxisjog teljes ellenértékét.

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek a kártyapénzek elszámolásának szabályai, akkor jelentkezz március 6-ig kedvezményesen a Költségvetésből finanszírozott háziorvosok elszámoltatásának számviteli és adózási kérdései címmel 2017. április 6-án a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is át tudjuk beszélni felmerülő kérdéseidet!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!