Körbejárjuk! – az átalányadózó egyéni vállalkozók közterhei

Biztos, hogy ez a legkedvezőbb adózási mód?

Az átalányadózó egyéni vállalkozó járulékfizetésére az általánostól eltérő szabályok vonatkoznak, melyekkel érdemes tisztában lenni még az átalányadózás választását megelőzően, hiszen egy viszonylag pontos adótervezéssel jelentős mértékű adótehertől szabadulhatunk meg. A kisadózó vállalkozók tételes adójának (KATA) bevezetése óta egyre kevesebb az az egyéni vállalkozó, akinek megéri az átalányadózás választása, ám ha mégis emellett dönt, akkor az alábbiak segítséget nyújtanak neki a fizetendő járulékai kiszámításában.

Mindenek előtt nézzük meg, hogy kik azok az egyéni vállalkozók, akik átalányadózás választására jogosultak! A személyi jövedelemadóról szóló törvény 50.§-a alapján az egyéni vállalkozó a vállalkozói személyi jövedelemadózás helyett akkor választhat átalányadózást, ha

  • az átalányadózás megkezdését közvetlenül megelőző adóévben az egyéni vállalkozói bevétele a 15 millió forintot nem haladta meg, és
  • az egyéni vállalkozói bevétele az adóévben sem haladja meg a 15 millió forintot.

A kiskereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozó a fentiekkel ellentétben akkor választhat átalányadózást, ha az átalányadózást közvetlenül megelőző adóévben vállalkozói bevétele nem haladta meg a 100 millió forintot.

A tevékenységét az adóévben kezdő egyéni vállalkozó az átalányadózást a tevékenységének megkezdésétől választhatja és az értékhatárt időarányosan kell számítania.

A Tbj 29.§ (3) bekezdése szabályozza az átalányadózó egyéni vállalkozók járulékfizetésének szabályait. Ez alapján az átalányadózó egyéni vállalkozó a nyugdíjjárulékot, valamint az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot az átalányban megállapított jövedelem után fizeti meg, ám a nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese.

Ne feledjük, hogy a jövedelem után 22% szociális hozzájárulási adó is fizetendő, melynek minimális alapja a minimálbér 112,5%-a, ám szakképzési hozzájárulás fizetésére az átalányadózó egyéni vállalkozó nem kötelezett.

Figyeljünk arra is, hogy amennyiben a tevékenység legalább középfokú végzettséget igényel, akkor a minimálbér helyett a garantált bérminimumból, azaz a 161 ezer Ft-ból kell kiindulni és ezt kell összehasonlítani az átalányban megállapított jövedelemmel annak érdekében, hogy a megfelelőképp számítsuk ki a járulékokat!

A kiegészítő tevékenységet végző egyéni vállalkozó 10% nyugdíjjárulék fizetésére kötelezett az átalányban megállapított jövedelem után, ám egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék, valamint szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás fizetésére nem kötelezett, és esetében nem áll fenn a minimum járulékalapok utáni járulékfizetési kötelezettség sem. A kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó 7.110 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet.

Az átalányban megállapított jövedelem számítását az Szja törvény 53.§-ában találjuk, mely tevékenységenként eltérő, és függ attól is, hogy az adott egyéni vállalkozó kiegészítő tevékenységűnek minősül-e vagy sem! A jogszabály alapján az általános költséghányad 40%, így a bevétel általános jövedelemtartalma 60%.

Nézzünk egy konkrét számítási példát, feltételezve, hogy az adott egyéni vállalkozónak, aki nem minősül kiegészítő tevékenységűnek, havi 1,2 millió Ft árbevétele van és az általános költséghányadot (azaz a fent említett 40%-ot) kell alkalmaznia a jövedelemszámításhoz, valamint a tevékenysége minimum középfokú végzettséget igényel!

Először számítsuk ki a viszonyítási alapot, amely a minimális járulékalap! A garantált bérminimum összege 161 ezer Ft. A nyugdíjjárulék alapja tehát a 161.000 Ft, ám az egészségbiztosítási- és munkaerőpiaci járulékot annak másfélszerese, azaz 241.500 Ft után kell fizetni. Ehhez kell hasonlítani az átalányban megállapított jövedelmet. Amennyiben az meghaladja a minimális járulékalapot, akkor a tényleges jövedelem után kell fizetni a járulékokat, amennyiben alatta marad, akkor pedig a minimális járulékalapok alkalmazása szükséges!

A 1,2 millió forint árbevétel jövedelemtartalma 40% költséghányad esetén 60%, azaz: 1.200.000 x 60% = 720.000 Ft.

A személyi jövedelemadó-előleg a jövedelem után fizetendő. A jövedelem az összevont adóalap részeként adóköteles. Így a 15%-os személyi jövedelemadót a 720 ezer Ft számított jövedelem után kell megállapítani, mely összege: 720.000 x 0,15 = 108.000 Ft

A 720.000 Ft után fizetendő a 10%-os nyugdíjjárulék, valamint a 8,5%-os egészségbiztosítási- és munkaerőpiaci járulék, mivel ez a jövedelem meghaladja a minimális járulékalapokat. Ezek összege a következő:

Nyugdíjjárulék: 720.000 x 0,1 = 72.000 Ft
Egészségbiztosítási- és munkaerőpiaci járulék
: 720.000 x 0,085 = 61.200 Ft

A fizetendő szocho összege: 720.000 x 0,22 = 158.400 Ft

A fentiek alapján még az adó- és járulékterhelés összeadása nélkül is jól látható, hogy hatalmas az adóterhelés, és igencsak kevés esetben lehet előnyös ezen adózási mód választása főként amiatt, hogy a kisadózó vállalkozók tételes adózása (KATA) 2017-ben újabb előnyös lehetőségeket biztosít az azt alkalmazók számára azzal, hogy a tételes adó bevételi értékhatára 6 millió Ft-ról 12 millió Ft-ra emelkedett. Sok esetben még a 12 millió Ft árbevétel fölötti árbevétel esetén is megéri alkalmazni a KATA-t a 40%-os adófizetés ellenére is.

Mindenki számára ajánlom, hogy mielőtt vakon belevágna egyes adózási módok választásába, mindenképp konzultáljon megfelelő szakemberrel, hogy a lehető legkedvezőbb módszert tudja alkalmazni.

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek az egyéni vállalkozók könyvelésének és adózásának szabályai, akkor jelentkezz 2017. március 20-ig kedvezményesen az Egyéni vállalkozók könyvelése, adózása A-tól Z-ig – egyszerűbb, mint gondolná! címmel 2017. március 27-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is át tudjuk beszélni felmerülő kérdéseidet!

Ajánlom figyelmedbe a PENTA UNIÓ Zrt. gondozásában megjelent szakkönyvemet! A hiánypótló kiadvány már megrendelhető az 5percAdó honlapján, vagy megvásárolható a PENTA irodáiban >> SZAKKÖNYVBOLT

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!