Könyvelői Öltözködési Etikett

Avagy egy könyvelőiroda-vezető 10+1 "parancsolata"

Amikor a felkérést kaptam, hogy írjam meg a véleményem a könyvelők öltözködésével kapcsolatosan, éppen fél tucat kollégával voltam együtt. Feldobtam nekik a kérdést, hogy mi jut nekik elsőre eszükbe.

Záporoztak a válaszok: „Elképesztő, hogyan jelennek meg könyvelők a szakmai konferenciákon!” „Hogyan várja el a könyvelő, hogy egyenrangú partnerként kezeljék ügyfelei, ha a kínai piac illatfelhője lengi körül!” stb.

Hirtelen nekem is az eszembe jutott egy eset: könyvvizsgálóként mentünk ki egy Rt. vezérigazgatójával és az új könyvelőiroda vezetőjével a régi „könyvelőirodába” az anyagok átvételére, amikor egy mackonadrágos „kolléga” fogadott bennünket. Lábujja kikandikált a mamuszból, s a szájából úgy lógott ki a cigaretta, mint egy megaggott tengerésznek – s a többit talán nem is ecsetelném, mert a külső híven tükrözte a könyvelőváltás valós okát is.

Még azt is előrebocsátom, hogy nem vagyok divatguru, nem vagyok márkamániás, s én is (mint talán nőtársaim jó része) szeretem magam jól érezni abban, amiben vagyok; szeretem, ha megdicsérnek a külsőmön valamit s elvárom, hogy megkapjam a kellő tiszteletet úgy nőként, mint szakemberként. Mindemellett arra kell törekednie minden könyvelőnek, hogy ügyfelei, megbízói egyenrangú partnerként fogadják őt el.

Hogyan lehet ezt a sok különféle dolgot összeegyeztetni?

Vannak belső elvárásaink, de lehetnek a munkahely imázsához kapcsolódó írott vagy íratlan szabályok, amelyeket ajánlott betartani. A Munka Törvénykönyve munkajogi kritériumként fogalmazza meg, hogy a dolgozónak munkára alkalmas állapotban kell megjelenni a munkahelyén. Ebbe az elvárásba a külső megjelenés is beletartozik.

Ahol írott szabályokat fogalmaztak meg a külsővel kapcsolatosan, ott értelemszerűen ennek a betartását várják el.

Azokkal a – nem csak a nő – kollégákkal osztanék most meg 10+1 megfontolandó gondolatot, akiknél erre nincs megfogalmazott belső előírás.

  1. Az alapvető tisztasági és ápoltsági normákat minden körülmények között be kell tartani! Sajnos még sokszor ezek sem evidens dolgok. Ez nem lehet pénzkérdés, hiszen a dezodor vagy szájápolási termékek filléres dolgok.
  2. Az ápoltságnak fontos része a megfelelő hajviselet. Ne legyen zsíros, kócos, festett haj esetén a vastag lenövés is nagyon visszataszító. A hosszú hajú hölgyeknél pozitívabb hatást nyújt egy diszkrét csattal összefogott vagy kis kontyszerűen feltűzött hajkorona, mint a lógó haj. Az sem szerencsés, ha valaki tárgyalás közben a hajával van elfoglalva, piszkálja, gyűrögeti a füle mögé, mert azt a látszatot kelti, hogy az fontosabb, mint a partnere.
  3. Függetlenül az öltözködési stílustól a ruha és a cipő tisztasága nagyon fontos. Gyakran mondják, hogy egy új ismeretségnél a kézfogás mellett a cipő árul el legtöbbet a másik félről. Lehetőleg kerüljük az ügyfélfogadásnál az irodában is a papucsot, még ha meglehetősen kényelmes is. Nőknek egy középmagas sarkú fekete vagy pasztell körömcipő ajánlott, amely minden öltözethez illik, s emellett kiemeli a felsőtestet. Ezáltal óhatatlanul arra késztet, hogy a partner szemébe nézzünk. (Ezzel az apró trükkel máris azt sugalljuk, hogy egyenrangú felek vagyunk.)
  4. Ha már említettük a kézfogást, akkor említsük meg a körmöket Lehet egy francia manikűr vagy diszkrét lakk. Bár izgalmas látványt nyújtanak a „sas karmok” és az „éjszakai lokált idéző neon színek”, de nem a megbízható munka látszatát keltik. (Még akkor is ez a hatás, ha egyébként tényleg magas szintű tudással rendelkezik a körmök birtokosa.)
  5. Ügyeljünk arra, hogy mindig az alkalomhoz illő viseletet vegyünk fel, legyen az egy szürke munkanap vagy szakmai rendezvény. Mire valaki legalább mérlegképes könyvelővé válik, jobbára már túljut a saját stílusának a megtalálásán. Mára már az internet és a magazinok számtalan ötletet adnak arra, hogyan választhatja ki valaki a saját színvilágát, a számára ideális fazonokat, stb. De bárki saját maga is rájöhet arra, mi áll neki igazán jól. Elég hozzá egy tükör s némi önkritika.

S most néhány – a címben megadott kérdésre vonatkozó – gyakorlati tanács, de mindez tapasztalati alapon.

  1. Célszerű kerülni az üzlet, hivatali életben a túlzott extravaganciát, a 24 órán belüli divatkövetést.
  2. Figyelni kell a megfelelő méretválasztásra. Komikus egy kiszorult zakó vagy egy „bokaverő” nadrág, de azzal sem illő üzletfelet traktálni, hogy a ruhán mutatjuk meg, hány kilót fogytunk.
  3. A kiegészítőknél érdemes a „kevesebb több” elvet követ. A túl sok drága ékszer hivalkodást tükrözhet, a túl sok bizsu komolytalanság látszatát keltheti.
  4. Ajánlott kerülni a túl intenzív színeket – sokszor a betartandó szabályok önmagukban is elég izgató hatással lehetnek, nem kell ezt fokozni a színekkel is. Egyébként szinte tudománya van a színek alkalmazásának az élet különböző területein, érdemes ezt akár az öltözködésben, akár a könyvelőiroda kialakításában is figyelembe venni.
  5. A könyvelők öltözködésébe is beleférhet a „jeans day”, de azért reggel, mielőtt felhúznánk a kényelmes farmert, gondoljuk végig a napi programunkat, nehogy kellemetlenül alulöltözöttek legyünk valakivel szemben.

+1) Hölgyek gyakori „fegyvere” a szoknya hossza vagy a dekoltázs mélysége. Az üzleti életben azonban ezek a visszájára is elsülhetnek, ezért inkább válasszunk diszkrétebb ruhaneműket.

Ezek a szabályok azért nem azt jelentik, hogy a könyvelőnek könyökvédőben kellene az íróasztala mögött megbújnia. Még akkor sem, ha egy idősödő szakma képviselőiről beszélünk. A könyvelők túlnyomó része nő, akik a szakma nehézségei ellenére is csinosak, szépek is szeretnek lenni.

Bár itt elsősorban külsőségekről volt szó, de nem szabad a „tartalom és forma egységéről” megfeledkezni. Komoly számviteli és adózási ismeretek nélkül a legmegnyerőbb külső is előbb-utóbb kevés lesz.

A fentiek megfontolása is hozzá segítheti a könyvelőket, hogy el tudják az ügyfeleikkel, megbízóikkal fogadtatni az alapos szakmai felkészültségen nyugvó tudásukat.

Az öltözködés manapság nem is elsősorban pénz kérdése. Egy jól összeállított használt ruhákból áll kollekció ugyanúgy megfelelő harmóniát sugározhat viselőjéről, mint egy bevásárlóközpontban vásárolt szett.

 Ne sajnáld magadra az időt, öltözködj csinosan!

A szerzővel személyesen is találkozhat a budapesti Könyvelőiroda-Vezetők Klubja Klubnapjain.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!