A cafeteria rendszer jellemzői – 1. rész

A nettó elszámolás előnyei és hátrányai

Rendszeresen felmerülő kérdés a cafeteria rendszert működtető vállalkozásoknál, hogy melyik megoldás a jobb: ha nettóban, vagy ha bruttóban kezelik a választható juttatási rendszert?

A korrekt válasz a kérdésre, hogy az attól függ… Azaz nem mindegy, hogy kinek az oldaláról és milyen szempontból vizsgáljuk az előnyöket és az esetleges hátrányokat.

Szeretném azzal kezdeni, hogy definiáljuk, mi is az a cafeteria rendszer. Az utóbbi időben meglehetősen sokféle tartalommal alkalmazzák ezt a fogalmat. A cafeteria távolról sem csupán néhány, adótörvény által meghatározott juttatási formát jelent.

A rendszer lényege, hogy a munkáltató egy költségkeretet – cafeteria keretet – határoz meg, amelyhez hozzárendel egy juttatási választéklistát. Az egyes munkavállalók pedig saját maguk döntik el, hogy a részükre meghatározott cafeteria keretet milyen juttatásokra és milyen összegben kívánják felhasználni.

Arra vonatkozóan semmilyen korlátozó szabályozás nincs, hogy a rendszerbe milyen választható elemeket lehet beilleszteni. Szinte bármilyen termék vagy szolgáltatás szerepelhet benne, az Szja törvény által nevesített juttatásokon felül is. A rendszer működését jellemzően egy cafeteria szabályzat irányítja, amely tartalmazza többek között a keret terhére választott juttatások elszámolási módját, ami lehet nettó vagy bruttó.

Nézzük, hogy mit jelent a két elszámolási rendszer!

Nettó cafeteria rendszer esetén a munkáltató által meghatározott cafeteria keretet a munkavállaló teljes egészében felhasználhatja a választott juttatásai nettó értékére, azaz az egészet elköltheti igénye szerint. Nem kell azzal foglalkoznia, hogy az egyes juttatások milyen közteher alá esnek, ez őt nem érinti.

A juttatásokra vonatkozó adókötelezettséget a munkáltató viseli a cafeteria kereten felül. Mivel a munkáltató nem tudja előre, hogy a dolgozói milyen cafeteria elemeket választanak, így azt sem tudja megtervezni, hogy a választott juttatásokra milyen költsége rakódik még. Ráadásul ez az adójogszabályok módosulásával évről évre változik.

Ez a büdzsétervezésnél elég nagy rugalmasságot igényel, amit viszont a gazdasági vezetés nem nagyon tolerál. A költségkockázat csökkentésére lehet különböző szabályokat bevetni, ezzel azonban a munkavállalók választási szabadságát korlátozzák, ami viszont a dolgozók nemtetszését válthatja ki.

A fentiekből már érzékelhető, hogy a nettó elszámolás előnyös lehet a munkavállalói oldalnak, a cég gazdálkodása szempontjából azonban több a hátránya.

A régebbi juttatási hagyományokkal rendelkező cégeknél találkozunk gyakrabban nettó elszámolással, ami többnyire abból adódik, hogy még az áldott adómentes korszakban vezették be a cafeteriát, és később az adóterhek megjelenésével sem akarták a dolgozókat terhelni vele. A másik jellemzően nettós cégtípus, a sok külföldi munkavállalót foglalkoztatók, ahol nehéz lenne megértetni az esetleg csak rövidebb ideig itt dolgozókkal a magyar adójogszabályokat.

Cikksorozatom második részben taglaljuk a bruttó elszámolás jellemzőit, valamint a mostani adóváltozások által kiváltott „bruttósítási” hullámot.

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek a hazai cafeteria rendszer 2017. évi jelentős átalakításai, akkor jelentkezz 2017. január 3-ig kedvezményesen Cafeteria 2017–változások és újdonságok címmel 2017. január 18-án a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is megvitathatjuk felmerülő kérdéseidet.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM